Igaunijas akciju tirgus

Igaunijas akciju tirgus

Igaunijas akciju tirgus saglabā principu – mazāk skaita ziņā, bet vairāk labu uzņēmumu.

* Lai gan Tallinas biržā tiek kotēts vismazāko uzņēmumu skaits - 15, faktiski visi no tiem (izņemot vienu) kopš 2008. gada kotējas Oficiālajā sarakstā.
* Līdzīgi kā pārējās Baltijas valstīs, akciju tirgus bija svarīgs instruments valsts un pašvaldības uzņēmumu privatizācijas procesā. 1994. gadā tika izveidots centrālais vērtspapīru reģistrs, bet 1995. gadā 10 bankas, 9 brokeru sabiedrības un valsts dalībnieki (Igaunijas Banka, Finanšu ministrija un Kompensāciju fonds) dibināja Tallinas Fondu biržu, kas tirdzniecību sāka 1996.gadā ar 11 uzņēmumu akcijām.
* 2005. gadā Tallinas birža sasniedza lielāko apgrozījumu vēsturē – 1,9 miljardi eiro, ko veicināka Hansapank aiziešana no regulētā tirgus. Nākamajā gadā apgrozījums samazinājās par 63%.
* 16 gadu laikā biržā kotētie uzņēmumi ievērojami mainījušies, tomēr atšķirībā no Latvijas un Lietuvas biržām, Igaunijas birža vairāk tiekusies nevis uz kvantitatīviem, bet kvalitatīviem rādītājiem – biržas sarakstos bija mazāk emitentu skaita ziņā, bet tās bija ļoti labu uzņēmumu akcijas (laba korporatīvā pārvaldība, apgrozījumu veicinoša akcionāru struktūra, informācijas atklāšana, uc.).
* Tallinas biržu septiņu gadu laikā, līdz 2005. gadam, uzņēmumi tikai pameta, tostarp lielākoties bankas, bet šo procesu pārtrauca privatizētā pašvaldības ūdensaimniecības uzņēmuma Tallinn Vesi akciju iekļaušana biržā. Kopš tā laika vērtspapīru tirgū ienākuši vairāki jauni uzņēmumi, kas biržu izmantoja kā platformu resursu piesaistei, to vidū mediju uzņēmums Express Grupa, nekustamo īpašumu kompānija Arco Vara, kuģošanas uzņēmums Tallink Grupp, azartspēļu, kazino operators Olympic Entertainment Group, pārtikas uzņēmums Premia Foods. 2010. gadā Tallinas biržu pameta uzņēmums Norma, smags trieciens 2010. gadā bija arī telekomunikācijas uzņēmuma Eesti Telecom aiziešana no biržas.
* 2012. gada sākumā biržā joprojām kotējas tikai viena uzņēmuma akcijas, kuru tirdzniecība sākta 1996. gadā - Tallinna Kaubamaja.
* Šobrīd šo un arī pārējo biržā kotēto uzņēmumu akcijas pieder gan stratēģiskiem, gan finanšu investoriem. Vienlaikus liels ir mazo akcionāru (kam vienam pieder mazāk nekā 10% akciju) skaits, kas nodrošina lielāku free float jeb brīvā apgrozībā esošo akciju skaitu un līdz ar to uzņēmums ir pievilcīgas to akciju aktīvai tirdzniecībai.
* NASDAQ OMX Tallinn attīstību turpmāk noteiks arī pirms dažiem gadiem Baltijas valstu biržās izveidotais alternatīvais vērtspapīru saraksts First North, kas vairāk domāts maziem un vidējiem uzņēmumiem. Turklāt NASDAQ OMX Tallinn noslēdza sadarbības memorandu ar KredEx, lai attīstītu vietējo kapitāla tirgu un nodrošinātu papildu finansēšanas iespējas uzņēmumiem, kas vēlēsies sākt akciju tirdzniecību First North.

2011. gada fakti
* Kopējā Tallinas biržā kotēto 15 uzņēmumu kapitalizācija (jeb akciju skaits reizināts ar cenu) 2011. gada beigās sasniedza 1,24 miljardus eiro, kas bija par 26,33% mazāka nekā 2009. gada beigās, bet, salīdzinot ar pirmskrīzes laiku - 2007. gada nogali, par 69,8% mazāk. Būtisku kapitalizācijas kritumu veicināja krīze pasaules finanšu tirgos, jo savas augstās likviditātes dēļ Tallinas biržas uzņēmumi asāk reaģēja uz strauju investoru atbrīvošanos no akcijām, turklāt daļa no uzņēmumiem bija saistīti ar krīzē visvairāk cietušām nozarēm, piemēram, nekustamo īpašumu.
* 2011. gadā teju visu uzņēmumu akciju cenas uzrādīja samazinājumu, tajā skaitā lielāko cenas kritumu – par 74% - piedzīvoja Baltika akcijas. Lielākais sasniegtais cenu pieaugums bija vien 12,6% un to demonstrēja Viisnurk akcijas.
* 2011.gadā kopumā biržā tika veikti 83,7 tūkstoši darījumi, kuros tirgotas 145,5 miljoni akcijas 187,4 miljonu eiro apjomā.
*Visvairāk darījumi – 20,5 tūkstoši 2011. gadā tika veikti ar Tallink Grupp akcijām un šajos darījumos sasniegtais apgrozījums 2011. gadā bija lielākais biržā – 50,3 miljoni eiro. Pirms gada šajā ziņā laurus plūca Olympic Entertainment Group, ar kura akcijām veiktajos 24 tūkstošos darījumu bija sasniegts 63 miljonu eiro apgrozījums.
* Lai arī salīdzinot ar Lietuvas biržu, Tallinas biržas uzņēmumu kapitalizācija arī 2011. gadā bija ievērojami mazāka (2,5 reizes, bet salīdzinot ar Rīgas biržu 1,5 reizes lielāka), tomēr apgrozījums biržā bija nedaudz lielāks nekā Lietuvā (176 milj.eiro), kā arī vairākas reizes lielāks nekā Rīgas biržā. 
 
Foto: Stock.XCNGH

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.