Igaunijas ārējā tirdzniecība

Igaunijas ārējā tirdzniecība

Igaunijas eksporta apjomi "pārsit" visus rekordus

Igaunijas eksporta un importa apjomi 2011. gadā ir sasnieguši rekordaugstus rādītājus: tādi nav bijuši kopā Igaunijas iestājas Eiropas Savienībā 2004. gadā.

2011. gadā eksportētas preces par 12 miljardiem eiro, kas salīdzinot ar gadu iepriekš, ir par 3,3 miljardiem eiro jeb 38% vairāk, bet importētas – par 12,6 miljardiem eiro, kas ir pieaugums par 3,3 miljardiem eiro jeb 37 %. Igaunijas tirdzniecības deficīts 2011.gadā sasniedza 0,6 miljardus eiro, kas bija par 0,1 miljardu eiro vairāk nekā 2010 gadā.

* Visu preču apgrozījums 2011. gadā uzrādīja pieaugumu. Igaunija visvairāk eksportējusi mašīnas un iekārtas (27% no Igaunijas kopējā preču eksporta 2011. gadā), tam seko minerālie produkti un elektrība (17%) un metāli un metāla izstrādājumi (9%). Igaunijas eksporta izaugsmi galvenokārt nodrošināja mašīnu un iekārtu eksports (pieauguma temps: 67% jeb 1.3 miljardi eiro), kā arī minerālo produktu eksporta apjomu pieaugums (par 51% jeb 0.7 miljardiem eiro).
* Arī importētas 2011. gadā visvairāk bija mašīnas un iekārtas (27% no kopējā Igaunijas importa apjoma), seko minerālprodukti (18%) un lauksaimniecības produkti un pārtikas izstrādājumi (10%). Arī importa jomā novērots pieaugums visās produktu grupās. Līdzīgi kā eksporta apjomus, arī importa izaugsmi visvairāk veicināja mašīnu un iekārtu imports, kas, salīdzinot ar gadu iepriekš, palielinājies par 1.3 miljardiem eiro jeb 58%. Arī minerālproduktu ievedums pieauga nozīmīgi: par 41% jeb 0.7 miljardiem eiro.

Galvenie partneri: Skandināvijas valstis

* 66% no Igaunijas kopējā eksporta nonāk Eiropas Savienības valstīs, 13% - NVS valstīs. Līdzīgi kā iepriekšējos gadus, Igaunijas galvenās eksporta partnervalstis ir Skandināvijas valstis: 16% no Igaunijas kopējā eksporta nonāk Zviedrijā, 15% - Somijā. Trešais lielākais eksporta saņēmējs ir Krievija (11% Igaunijas eksporta). Tuvējās kaimiņvalstis - Latvija un Lietuva arī ir būtiskas Igaunijas preču saņēmējas: kopā 12% no Igaunijas eksporta nonāk šajās valstīs. Eksporta apjomi 2011. gadā palielinājās uz katru no mērķvalstīm, bet visbūtiskāk - uz Zviedriju un Krieviju (par 0.5 miljardiem eiro katrai). Elektroiekārtas, koks un koka izstrādājumi tika galvenokārt eksportēti uz Zviedriju un Somiju, mašīnas un elektroiekārtas, kā arī dzērieni un stiprie alkoholiskie dzērieni – uz Krieviju.
* No importa kopējā apjoma visvairāk preču Igaunijā 2011. gadā tika ievests no NVS valstīm (37%), bet 34% - no ES valstīm. Lielākie importētāji ir Somija (13% no kopapjoma), Latvija un Zviedrija (attiecīgi katrai pa 11%). Importa apjomu pieaugumu 2011. gadā galvenokārt kaldinājis preču importa pieaugums no Latvijas un Zviedrijas (katra par 0.3 miljardiem eiro). Elektroiekārtas un degvielu un kurināmo galvenokārt importēja no Somijas un Latvijas, elektroiekārtas un transportlīdzekļus - no Zviedrijas.

Prognozes

* Igaunijā, atšķirībā no daudzām citām Eiropas Savienības valstīm, arī kaimiņvalstīm (Latviju un Lietuvu), ir priviliģētā stāvoklī, jo valstij nav jādomā par starptautisko aizdevumu atmaksu vai budžeta deficītu lāpīšanu, pieņemot tajā skaitā sabiedrībai sāpīgus lēmumus. Tā vietā Igaunijas ekonomika un tās uzņēmēji var koncentrēties uz bezdarba samazināšanas, eksporta konkurētspējas un darba ražīguma celšanas jautājumiem.
* Igaunijas Finanšu ministrija prognozē mērenu eksporta pieaugumu 2012.-2015. gadā: vidēji par 5,5-7% gadā. Prognozēts, ka 2012. gadā eksports pieaugs par 6,7%, bet imports – par 7%.
* Igaunijai, līdzīgi kā Latvijai un Lietuvai, kuras eksporta partneri lielāko tiesu ir ES valstīs, un kuru ekonomikas atkopšanās galvenais dzinulis ir eksports, bažas rada nenoteiktība eirozonā un t.s. parādu krīze. Pieprasījuma kritums Eiropā, kas ir Baltijas valstu galvenais eksporta tirgus, var krasi samazināt eksporta apjomus. Tomēr Igaunijas gadījumā zināmu stabilitāti rada galvenās eksporta partneres - Skandināvijas valstis un tuvējie kaimiņi: Latvija, Lietuva, kuras 2012. gadā paredz mērenu izaugsmi.
* Jaunākais pieejamais pētījums, kurā 2010. gadā tika analizēti vairāk nekā 10 000 ekportētājuzņēmumi Igaunijā, parādīja, ka neseno ekonomikas un eksporta izaugsmi veicinājis salīdzinoši mazs skaits uzņēmumu. TOP 500 uzņēmumi 2010. gadā kopā eksportēja preces par 5.4 miljardiem eiro, kas bija 62% no visa Igaunijas eksporta apjoma un kas ir līdzvērtīgs Igaunijas valsts budžeta apjomam. Vidējie eksporta ieņēmumi vienam uzņēmumam bija 10.7 miljoni eiro. Apmēram puse no šiem uzņēmumiem pieder Igaunijas kapitālam, kamēr 25% - Skandināvijas uzņēmējiem. 2010. gadā lielākais eksportētājs Igaunijā bija Ericsson Eesti. (Avots: Enterprise Estonia analītiķa Tanel Rebane pētījums, bbn.com).

Foto: Stock.XCHNG 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Izstādes

InterMET Asia

Meteorological Technology Event in the APAC region
06.07 - 08.07.2020

Milano Unica

Int'l Textile Fair
07.07 - 09.07.2020

World Cities Summit

Liveable and Sustainable Cities: Common Challenges, Shared Solutions
05.07 - 09.07.2020

SIWW

Singapore Int'l Water Week
05.07 - 09.07.2020

SIWW

Singapore Int'l Water Week
05.07 - 09.07.2020

Informatīvie partneri pasaulē

Igaunijas uzņēmējdarbības atbalsta organizācijas

Kaļiņingradas uzņēmējdarbības atbalsta organizācijas