Itālijas importa tendences

Itālijas importa tendences

Itālijas unikālais ģeogrāfiskais stāvoklis noteicis valsts politisko un ekonomisko attīstību. Valsts ziemeļu reģioni, rēķinot ienākumus uz vienu iedzīvotāju, ir starp bagātākajiem visā Eiropā.

Nevienmērīgā reģionu attīstība būtiski ietekmē Itālijas kopējo darba tirgu. Lai gan 2012.gadā vidējais bezdarba līmenis 10,7%, taču dažviet Dienviditālijā bezdarba līmenis pārsniedz pat 20%. Itālijā pārsvarā ir mazi un vidēji ģimenes uzņēmumi, mazāk veiksmīga ir multinacionālo kompāniju darbība Itālijā. Neskatoties uz to, Itālija ir trešā lielākā ekonomika eirozonā, taču tās pašreizējo izaugsmi kavē īpaši augstais valsts parāds. Kopš 2007.gada tas ir vienmērīgi pieaudzis, 2012.gadā pat sasniedzot 126% no IKP.

Galvenās rūpniecības nozares ir mašīnbūve, ķīmiskā rūpniecība, farmācija, pārtikas rūpniecība un tekstilrūpniecība. Pazīstamākie Itālijas mašīnbūves izstrādājumi ir Fiat un Alfa Romeo vieglie automobiļi un Ferrari sacīkšu automašīnas. Itālija ir motorolleru dzimtene.

Itālijas nozīmīgākās importa partnervalstis un importētās preces

2013.gadā Itālijas importa apjoms veidoja pavisam 369,68 miljardus eiro. Galvenā Itālijas importa partnervalsts ir Vācija. Šīs valsts importētās preces un pakalpojumi pērn veidoja 14,7% no kopējā Itālijas importa apjoma. Vācijai seko Francija ar 8,4% importa. Trešā lielākā Itālijas importa partnere ir Ķīna (6,4%), kam seko Nīderlande (5,7%) un Krievija (5,6%), liecina Itālijas statistikas pārvaldes dati.

Ievērojamu daļu no Itālijā importētajām precēm veido naftas produkti un degviela – to kopsumma 2013.gadā bijusi 73,97 miljardi eiro, kas ir 20% no kopējā importa apjoma. Tāpat pagājušajā gadā Itālijā importēti mašīnas un mehāniskās ierīces 31.06 miljarda eiro vērtībā, transporta līdzekļi (35,35 miljrd. eiro), elektriskās iekārtas (24.94 miljrd. eiro), farmācijas produkti (16,27 miljrd. eiro), plastmasas un gumijas izstrādājumi (15,65 miljrd. eiro).

Latvijas eksports uz Itāliju

Lai gan salīdzinājumā ar 2012.gadu Latvijas eksports uz Itāliju palielinājies par 16%, Itālija joprojām ir nozīmīga Latvijas ārējās tirdzniecības partnervalsts. Kopējais preču un pakalpojumu eksports uz Itāliju 2013.gadā veidojis 169,6 miljoni eiro jeb 1,2% no kopējā Latvijas eksporta.
 

Pagājušajā gadā Latvija preču eksports uz Itāliju bija 128,4 miljoni eiro. Vislielāko eksporta daļu veido koksnes izstrādājumi (26%), kam līdzīgās daļās seko minerālprodukti (22%), mašīnas, mehānismi un elektriskās iekārtas (16%), būvmateriāli (9%), ķīmiskie produkti (6%), augu valsts produkti (5%), metālu izstrādājumi (3%). Salīdzinoši nelielāku, taču nozīmīgu Latvijas eksporta daļu veido arī plastmasas un gumijas izstrādājumi (2%), rūpniecības preces (2%), transporta līdzekļi (2%) un citi priekšmeti (7%).

Latvijas pakalpojumu eksports uz Itāliju pērn bijis 185,5 miljoni eiro. Nozīmīgāko eksportēto pakalpojumu daļu 2013.gadā veido komercdarbības pakalpojumi (17 822 tūkstoši eiro) – šajā kategorijā ietilpst saimnieciskās darbības pakalpojumi (12 920 tūkst. eiro), informācijas un datorpakalpojumi (4 151 tūkst. eiro), sakaru pakalpojumi (608 tūkst. eiro) un citi. Otrā lielākā uz Itāliju eksportēto pakalpojumu grupa ir transporta pakalpojumi (12 148 tūkst. eiro), no kuriem lielāko daļu veido autotransports (6 180 tūkst. eiro), jūras transporta pakalpojumi (4 833 tūkst. eiro) un gaisa transports (1 032 tūkst. eiro). Trešo ienesīgāko eksportēto pakalpojumu grupu veido tūrisms ar 11 244 tūkstošiem eiro.

Aktuālās prognozes

  • Itālija atgūsies lēnāk nekā pasaules ekonomisti prognozēja iepriekš. Tā joprojām atrodas recesijā, kas velkas nu jau 9 ceturkšņus un jaunākie iepirkumu menedžeru indeksa mērījumi nevieš cerības par drīzu izaugsmes atsākšanos.

Foto: _pek_/Flickr

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Izstādes

Informatīvie partneri pasaulē

Igaunijas uzņēmējdarbības atbalsta organizācijas

Kaļiņingradas uzņēmējdarbības atbalsta organizācijas