Izvēloties jaunu matraci – vissvarīgākie ieteikumi un padomi, kā izvēlēties labāko

Izvēloties jaunu matraci – vissvarīgākie ieteikumi un padomi, kā izvēlēties labāko

Miega un atpūtas nozīme nav apstrīdama, jo bez tiem mums pavisam drīz pietrūktu enerģijas un laba garastāvokļa. Tāpēc, kad pienāks laiks atjaunot savu gulēšanas bāzi, uztveriet šo darbu nopietni – uzmanīgi un atbildīgi izvērtējiet savas iespējas. Kāpēc? Tāpēc, ka par jūsu atpūtas un labsajūtas kvalitāti ir atbildīgs tieši matracis. Tātad šajā rakstā parunāsim par to, kā izvēlēties savu miega bāzi un kas ir vissvarīgākais, kas jāņem vērā, to darot.

Kad ir īstais laiks atjaunot matraci? 
Matrača kalpošanas laiku ietekmē vairāki faktori. Sākot no paša produkta kvalitātes un tā izgatavošanas materiāliem līdz pat tā lietošanas biežumam un kopšanai. Galvenie simptomi, kas liecina, ka pienācis laiks nomainīt matraci, ir virsmas deformācijas, skaņas, kad matracim tiek uzlikts svars, slikta forma un struktūra, nogurums no rīta un nemierīgs miegs naktī, bezmiegs vai pat sāpes noteiktās ķermeņa daļās vai noteiktās muskuļu grupās, kā arī kā elpošanas traucējumi, ko izraisa putekļu ērcītes. Turklāt katram matracim ir arī noteikts kvalitātes garantijas periods, tāpēc pievērsiet uzmanību, vai jūsu matracis jau nav pārsniedzis šo termiņu. Tomēr ir vērts atzīmēt, ka šāda veida pirkums parasti ir ilglaicīgs, jo ir matraču ražotāji, kas dod pat 10 gadu kvalitātes garantiju. Tāpēc izvēle ir jāveic atbildīgi. Miegs ir pārāk svarīgs, tāpēc, ja pamanāt kādu no šiem simptomiem, – pievērsiet tiem uzmanību un rīkojieties ātri.

Kādam jābūt gultas pamatam?
Dažas matrača izvēles iespējas ir atkarīgas no pamatnes – vai jūs matraci novietosiet uz gultas vai tieši uz grīdas. Tāpēc paturiet prātā, ka viskoelastīgajiem, lateksa un vairumam poliuretāna putu matraču ir nepieciešams gultas režģis, lai nodrošinātu pareizu gaisa un mitruma caurlaidību, kas novērš pelējumu un nodrošina, ka mikroklimats nav labvēlīgs mikroorganismu izplatībai. Citi matrači parasti tiek likti uz virsmas bez spraugām, taču pat šādos gadījumos vienmēr ir labāk konsultēties ar ražotāju, lai saņemtu lietošanas ieteikumus.

Pievērsiet uzmanību izmēriem
Izmēri varētu nešķist tik svarīgi, taču, ja plānojat iegādāties matraci savai esošajai gultai, izmēru saderība kļūst pašsaprotama. Mērot nekļūdieties, jo vissvarīgākie ir gultas iekšējie izmēri. Pārliecinieties arī, vai matracis neatrodas zem gultas rāmja, pretējā gadījumā tas radīs diskomfortu miega laikā. Izvēloties matrača augstumu, pievērsiet uzmanību savam svaram un ķermeņa formai. Piemēram, smagākiem cilvēkiem ieteicami augstāki matrači (apmēram 24–27 cm), savukārt tievākiem cilvēkiem pilnībā pietiks ar plānākiem matračiem.

Kā matrača īpašības var ietekmēt veselību 
Saikne starp matraci un veselību ir pat vairākos aspektos. Pirmais un, iespējams, vissvarīgākais ir tas, ka labam matracim jāpaliek nepamanītam. Ja matracis nodrošina mierīgu un labu miegu, tas vienkārši nepiesaista gulētāja uzmanību. Vēl viena ļoti svarīga lieta ir šāda – labs matracis rūpējas par ķermeņa stāvokli, muskuļu relaksāciju, pareizu asinsriti un daudz ko citu. Tā kā ikviena cilvēka ķermenim ir gan strukturālas līdzības, gan arī individuālas atšķirības, ir ļoti svarīgi, lai jūsu matracis precīzi atbilstu jūsu ķermeņa vajadzībām un miega ieradumiem. Matrača cietība ir viena no tām īpašībām, kuru izvēlas atbilstoši cilvēka ķermeņa individuālajām īpašībām. Tātad matracim vajadzētu saglabāt pareizu mugurkaula, gurnu un kakla stāvokli. Atkarībā no jūsu svara un ķermeņa formas, matracim vajadzētu jums sniegt pilnīgu komfortu miega laikā. Ja šaubāties par matrača cietību, nevilcinieties un izmēģiniet matraci veikalā (apgulieties gultā savā visiecienītākajā gulēšanas pozā), apgriezieties pāris reižu uz sāniem un pirms lēmuma pieņemšanas izvērtējiet, kā jūtaties.

Matrača anatomisko zonu ietekme un nozīme
Ne katram matracim ir šādas īpašības, taču tie matrači, kuriem tādas eksistē, ir ļoti populāri un iecienīti. Anatomisko zonu iedarbību vislabāk izjūt pats ķermenis, jo šīs zonas ir īpaši pielāgotas, lai atpūtas laikā vislabāk atbilstu dažādu ķermeņa daļu vajadzībām. Anatomiskās zonas atvieglo muskuļu relaksāciju atsevišķās ķermeņa daļās, atbrīvojot jūs no nevajadzīgā sasprindzinājuma. Šādam matracim ir dažādas mīkstuma un cietības zonas dažādos laukumos. Piemēram, plecu un gurnu zonas ir mīkstākas, savukārt mugurkaula zona ir cietāka. Jūs varat atrast matračus ar 3, 5 vai 7 anatomiskām zonām, un šādā gadījumā – jo vairāk zonu, jo labāk.

Matraču veidi un īpašības
Ir izgudroti dažāda veida matrači, lai cilvēki ar atšķirīgiem gulēšanas ieradumiem varētu atrast sev piemērotāko variantu. Vispopulārākie un labākie matrači ir atsperu, lateksa, poliuretāna putu un viskoelastīgie. Tāpat kā visam citam pasaulē, arī katram no tiem ir savas labās īpašības, kas piemērotas dažiem un var nebūt piemērotas citiem:
atsperu matrači tiek atzinīgi novērtēti savas labās gaisa un mitruma caurlaidības dēļ, gulēšanas laikā uz tiem jūs jutīsieties vēsi. Tie ir piemēroti cilvēkiem ar jebkuru svaru, kā arī tiem, kam ir tendence naktīs daudz svīst. Neskatoties uz to, šie matrači ir ar nedaudz mazāku kalpošanas laiku, taču cenas ziņā tie bieži ir nepārspējami;
lateksa matrači ir ļoti izturīgi un tiek atzinīgi novērtēti saistībā ar savu spēju novērst putekļu ērcītes un citus mikroorganismus, tie ir lieliski piemēroti cilvēkiem ar lieko svaru, taču tie mēdz būt diezgan smagi, tie nav arī īpaši piemēroti cilvēkiem, kuri daudz svīst. Turklāt šiem matračiem ir raksturīga arī īpaša smarža;
poliuretāna putu un viskoelastīgie matrači tiek augstu novērtēti, pateicoties savai spējai pielāgoties cilvēka ķermeņa formai, tie arī rada lielisku komforta sajūtu, ir elpojoši, taču dažiem cilvēkiem viskoelastīgie matrači var šķist pārāk karsti, lai uz tiem gulētu.

Neaizmirstiet par kopšanu un higiēnu
Tāpat kā ar jebkuru citu produktu, arī matrača ilglaicību ietekmē tā kopšana. Bieži vien matrača kopšana nozīmē tā higiēnas nodrošināšanu, jo matracim jātiek galā gan ar mitrumu, gan ādas daļiņām – apstākļiem, kurus mīl putekļu ērcītes, kā arī ar putekļiem un netīrumiem, kas laika gaitā sakrājas. Viens no piemērotākajiem aizsardzības pasākumiem ir kvalitatīva gultas veļa. Gultas veļa nonāk saskarē ar jūsu ķermeni, kad jūs guļat, tāpēc audumam ir jāatbilst jūsu ādas tipam, tas nedrīkst veicināt svīšanu vai izraisīt kairinājumu. Pareizi izvēlēta gultas veļa galu galā darbojas arī kā matrača aizsargs. Neskatoties uz to, joprojām ir svarīgi regulāri vēdināt matraci un ik pa laikam to apgriezt otrādi. Tas ļaus jums parūpēties gan par savu veselību, gan par savu matraci – pagarināt tā kalpošanas laiku un pasargāt no nolietošanās.

Un, visbeidzot, ja jūs dalāt savu matraci ar partneri, neignorējiet viņa gulēšanas ieradumus – neaizmirstiet ņemt vērā arī otras personas vajadzības, intereses un veselību. Abiem partneriem vajadzētu kopīgi interesēties par matrača īpašībām un arī doties kopā iepirkties, lai jūs abi varētu gūt labumu no salda miega un patīkamas atpūtas.

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Izstādes

Informatīvie partneri pasaulē

Igaunijas uzņēmējdarbības atbalsta organizācijas

Kaļiņingradas uzņēmējdarbības atbalsta organizācijas