Kā izvēlēties lodāmuru?

Kā izvēlēties lodāmuru?

Īstam saimniekam, kam patīk saimniecībā vai mājās ķimerēties un veikt paša rokām dažādus labošanas darbus, lodāmurs būs ļoti noderīgs instruments. Lodāmurs, kā zināms, ir rokas instruments, ko izmanto lodalvas izkausēšanā, kas sacietējot savieno divus metāliskus elementus, nodrošinot elektrovadāmību, bet ne tikai – ar lodēšanu nodrošina, piemēram, hermētiskus savienojumus apkures un kanalizācijas sistēmās. 

Lodēšanai nav nepieciešama tikpat augsta darba temperatūra kā metināšanai, tāpēc ir mazāk ar deformācijām saistīto problēmu. Lodējot var panākt augstas stiprības un kvalitātes savienojumu ar teicamu virsmas izskatu.

Pats vienkāršākais lodāmurs sastāv no metāliska, uzsildāma uzgaļa un roktura. Uzgalis parasti tiek uzsildīts, izmantojot strāvu; retāk uzgali uzsilda ar gāzi, izmantojot katalītisko gāzes sildītāju. 

Iegādājami lodāmuri ar jaudām no 5W līdz pat 550W. Lodāmurus ar jaudu zem 30W izmanto ļoti smalku detaļu lodēšanai, no 30 līdz 80W jaudas lodāmurus pārsvarā izmanto elektronisko komponenšu lodēšanai, savukārt ar lieljaudas lodāmuriem var salodēt pat metāliskas loksnes.

Izšķir mīkstlodēšanu un cietlodēšanu.

  • Mīkstlodēšanā darba temperatūra ir mazāka par 450 °C. Mīkstlodēšana ir piemērota vara un vara sakausējumu, cinka, tērauda alumīnija un alumīnija sakausējumu lodēšanai. Kā lodēšanas materiālu visbiežāk izmanto lodalvu.
  • Cietlodēšanā darba temperatūra ir augstāka par 450 °C, tomēr nepārsniedz 1000 °C. Kā karstuma avotu parasti izmanto liesmu. Cietlodēšana ir visizplatītākais lodēšanas veids un ir lieliski piemērota vairuma metālu lodēšanai.  Kā lodi parasti izmanto vara bāzes materiālus ar vai bez sudraba piemaisījuma.

Lai izvēlētos lodāmuru, ir jāņem vērā vairāki faktori

Jauda

Lodāmura jauda tiek mērīta vatos (W). Parasti mazākiem projektiem vai elektronikas hobijam pietiek ar 20–60 W lodāmuru, bet lielākiem projektiem varētu būt nepieciešama daudz lielāka jauda.

Temperatūras regulēšana

Daži lodāmuri ir aprīkoti ar temperatūras kontroli, kas ļauj pielāgot temperatūru atbilstoši konkrētam darbam nepieciešamai precizitātei. Svarīgi ir izvēlēties lodāmuru ar temperatūras regulēšanu, lai novērstu komponentu bojājumus, kā arī padarītu darbu efektīvāku.

Lietošanas mērķis

Daži lodāmuri ir speciāli paredzēti elektronikas remontam un mikro lodēšanai, bet citi ir piemērotāki dažādiem mājsaimniecības vai amatniecības projektiem, ir modeļi, ko iecienījuši siltumtehniķi un santehniķi. Izvēloties instrumentu, ņemiet vērā, kādiem darbiem konkrētais lodāmurs tiks izmantots.

Ergonomika

Paturiet lodāmuru rokā, lai novērtētu tā ergonomiku. Izvēloties ērtu un viegli pārvaldāmu lodāmuru, roka tik ātri nenogurs lodēšanas laikā, līdz ar to palielināsies darba efektivitāte.

Drošība

Zināmu ražotāju lodāmuri ir izgatavoti atbilstoši mūsdienu tehnikas normām un atbilst drošības noteikumiem un nosacījumiem. Tomēr vienmēr darbā ar instrumentu ir jāievēro individuālie darba drošības noteikumi, kas pievienoti lietošanas pamācībai.

Lietošanas biežums

Tiem, kas lodē regulāri vērts apsvērt lodēšanas stacijas iegādi. Lai arī tā ir smagāka un aizņem vairāk vietas, tai ir daudzas būtiskas priekšrocības:

  • brīva lodēšanas temperatūras iestatīšana – izvēloties minimālo lodēšanas temperatūru, iespējams pasargāt pret temperatūru jutīgas komponentes un paildzināt lodēšanas uzgaļa kalpošanas laiku;
  • ātrāks uzsilšanas laiks;
  • mazākas temperatūras svārstības lodējot – lodāmuram saskaroties ar siltumietilpīgiem lodējumiem, tas var strauji zaudēt temperatūru un izveidot auksto lodējumu vai arī, strauji sasilstot, sadedzināt kusni un, iespējams, sabojāt komponenti. Jo labāka temperatūras kontrole, jo mazākas tās svārstības un vieglāk lodēt;
  • lodāmuru neizmantojot, tas automātiski samazina temperatūru, lai taupītu enerģiju un uzgaļa kalpošanas laiku;
  • lodēšanas stacijai pieejami daudzi papildu rīki, kā atlodēšanas pincete, lodalvas nosūcējs, karstā gaisa fēns.

Iegādājoties lodēšanas staciju, jūs savas prasmes jau paceļat daudz augstākā līmenī darbam ar metināšanas iekārtu lielāku projektu realizēšanā. Vairāk info pr metināšanas iekārtu izvēli varat atrast šeit.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.