Kā strādā saules aizsargkrēms?

Kā strādā saules aizsargkrēms?

Saules aizsargkrēms ir viens no tiem mūsdienu līdzekļiem, ko uzskatām jau par pašsaprotamu. Bez tā mēs nevarētu pavadīt tik daudz laika ārā un baudīt pludmales dienu ar ģimeni vai pastaigu pa kalniem ceļojuma laikā, neciešot smagus saules apdegumus vai ilgstošus saules bojājumus. Daudzi šo uzskata par obligātu sastāvdaļu katrā ādas kopšanas rutīnā, taču tikai retais zina par tā patiesajām priekšrocībām.

Piemērotākā kosmētika sejas ādai ir tāda, kas ir medicīniski pārbaudīta, arī saules aizsargkrēmi ne visi pilda savu funkciju tā, kā jūs vēlētos. Tāpēc mēs esam apkopojuši atbildes uz dažiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par saules aizsargkrēmiem. 

Kā darbojas saules aizsargkrēms?

Saules aizsargkrēmi aizsargā mūsu ādu no saules UV stariem, tas ir visizplatītākais ādas kopšanas līdzeklis, kas palīdz mazināt ādas vēža risku, atrodoties saulē.

Saules aizsarglīdzekļos tiek izmantoti ķīmiski savienojumi, lai filtrētu kaitīgos saules starus. Jo īpaši tie nodrošina aizsardzību pret UVA stariem, kas var izraisīt ilgtermiņa ādas bojājumus, piemēram, saules plankumus un priekšlaicīgu novecošanos. Tā kā saules aizsarglīdzekļi var filtrēt tikai UVA starus, tie nevar pilnībā novērst UV staru nokļūšanu uz ādas.

Sauļošanās krēmi parasti satur oksibenzonu vai avobenzonu – abi ir organiski savienojumi, kas ierobežo UV starojumu. Tie var radīt blakusparādības cilvēkiem ar jutīgu ādu.

Kā izvēlēties saules aizsarglīdzekli?

Lai izvēlētos jūsu ādai piemērotāko saules aizsarglīdzekli, ir svarīgi saprast, ar kādām aktivitātēm vēlaties nodarboties. Saules aizsarglīdzekļi ir ideāls risinājums garām dienām pludmalē vai sēdēšanai pie baseina, tāpēc pārliecinieties, ka saules aizsargkrēms ir ūdensizturīgs. Sauļošanās krēmiem parasti ir mitrinoša losjona konsistence, un tie ir pieejami ar vai bez nokrāsas, tāpēc tie ir ideāla izvēle ikdienas lietošanai.

Jūs varat viegli iekļaut saules aizsarglīdzekli savā kosmētikas rutīnā, jo tas iesūcas ādā tāpat kā jebkurš cits losjons un, regulāri lietojot, palīdz saglabāt jaunu un veselīgu izskatu. Atcerieties, ka visu veidu saules aizsarglīdzekļi ir jālieto 30 minūtes pirms sauļošanās un pēc tam atkārtoti jālieto ik pēc divām stundām, lai nodrošinātu maksimālu aizsardzību.

UVA stari pret UVB stariem

UVA stari veido 95% no visiem UV stariem, kas nonāk uz Zemes virsmas. Šī gaisma ir tik spēcīga, ka tā var pat izkļūt cauri stiklam un nonākt dziļi mūsu ādā. Tieši UVA stari arī bojā ādu, kā rezultātā veidojas iedegums. No otras puses, UVB stari veido 5% no saules izstarotās UV gaismas, taču to enerģija ir neticami spēcīga. Tā pietiekami bojā ādas šūnas, lai izraisītu DNS mutācijas un melanomu – ādas vēža veidu. 

Ko nozīmē SPF un kāpēc tas ir svarīgs?

Dažiem cilvēkiem SPF skaitļa nozīme uz sauļošanās krēma vai saules aizsarglīdzekļa pudeles joprojām ir noslēpums. Lūk, kas jāzina par to, kā darbojas SPF!

  • SPF ir saīsinājums no "saules aizsardzības faktors", un to izmanto, lai noteiktu, cik ilgi saules aizsarglīdzeklis pasargās jūs no UVB stariem, kas ir galvenais saules apdegumu avots un galvenais ādas vēža cēlonis. Piemēram, bez jebkāda veida ādas aizsardzības līdzekļa, visticamāk, āda saulē apdegs aptuveni 20 minūšu laikā. Pareizi uzklāts un ik pēc divām stundām atkārtoti uzklāts saules aizsargkrēms ar saules aizsargfaktoru 30 ļaus droši uzturēties saulē 30 reizes ilgāk bez ādas bojājumiem.

Kam vajadzētu lietot saules aizsargkrēmu?

Patiesība ir tāda, ka ādas bojājumus var iegūt ikviens neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai ādas tipa. Tāpēc saules aizsargkrēms būtu jālieto ikvienam, un tas palīdz mazināt īstermiņa un ilgtermiņa ādas bojājumus.

Vai ir nepieciešams saules aizsargkrēms, ja ir apmācies laiks?

Viens no jautājumiem, ko cilvēki parasti uzdod, ir, vai viņiem joprojām ir jālieto saules aizsargkrēms, ja diena ir mākoņaina? Tas, ka saule nav redzama, nenozīmē, ka tās nav. Saules stari joprojām var sasniegt ādu un izraisīt saules plankumus un pat saules apdegumus. Vislabākais risinājums ir lietot saules aizsargkrēmu katru dienu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.