Kas ir team building, un kāpēc tas ir viens no labākajiem ieguldījumiem tavā biznesā

Kas ir team building, un kāpēc tas ir viens no labākajiem ieguldījumiem tavā biznesā
Autors: Foto: Pexels.com

Tu noteikti esi dzirdējis vārdu salikumu “team building” un, iespējams, nojaut, ka tam ir saistība ar komandas veidošanu, bet vai zini, cik patiesībā team building ir nozīmīgs veiksmīga biznesa darbībai? Kā Ričards Brensons (britu uzņēmējs, miljardieris, Virgin Group dibinātājs) reiz ir teicis: “Parūpējies par saviem darbiniekiem, un viņi parūpēsies par tavu biznesu. Tas ir tieši tik vienkārši. Veseli, ieinteresēti darbinieki ir tavs lielākais trumpis.”

Turpini lasīt rakstu un uzzini, kas ir team building, ko tas dod, kādēļ ir svarīgi organizēt šos pasākumus, un iepazīsties ar statistiku par to, kā team building ietekmē biznesa norises.

Kas ir team building?
Team building ir dažādas grupas aktivitātes, korporatīvie pasākumi, kas notiek ar mērķi palielināt cilvēku motivāciju un uzlabot spēju sadarboties komandā. Daudzi šo terminu mēdz aizstāt ar “team work” jeb komandas darbu, tomēr tas nav viens un tas pats. Team building uzsvars ir uz komandas veidošanu, savukārt team work uzsvars tiek likts uz komandas funkcionalitāti.

Lai arī team building aktivitātes tiek izmantotas saliedētības un sadarbības uzlabošanai, daudzi darbinieki nesaprot, kā diena, kas pavadīta, spēlējot dažādas spēles, varētu palīdzēt šajā jautājumā. Patiesībā tieši menedžeru un vadītāju attieksme pret team building un tā izmantošana komandas efektivitātes uzlabošanai veido darbinieku attieksmi pret šo procesu.

Turklāt ir svarīgi, lai uzņēmuma nodaļu vadītāji padziļināti izprastu team building, jo tas uzlabos ne tikai šī procesa, bet arī pašu menedžeru darba efektivitāti. Proti, vadītājiem vajadzētu izprast, kādi aspekti veido lieliskas komandas un ar kādām metodēm šos aspektus ar team building palīdzību ir iespējams ieviest menedžera pārvaldībā esošajā komandā.

Vai manai komandai ir vajadzīgs team building?
Lai rastu atbildi uz šo jautājumu un saprastu, kādā virzienā nepieciešams uzlabot komandas funkcionalitāti, atbildi uz šiem jautājumiem:

 • Vai pastāv kādi konflikti starp komandas biedriem, kas rada komandas šķelšanos?
 • Vai komandas biedriem ir nepieciešams pazīt vienam otru labāk?
 • Vai daži komandas biedri koncentrējas uz personīgo veiksmi un sniegumu, kā rezultātā cieš grupas efektivitāte?
 • Vai grupas progresu ietekmē vājas komunikācijas prasmes?
 • Vai darbiniekiem ir jāiemācās strādāt kopā komandā, nevis individuāli?
 • Vai daži komandas biedri, pretojoties pārmaiņām, ietekmē grupas attīstību un progresu?
 • Vai grupai nepieciešams pozitīvs morālais stimuls?

Ar šo jautājumu palīdzību ir iespējams noteikt jebkuras komandas problēmas sakni un piemeklēt maksimāli efektīvas aktivitātes, lai aizvāktu grupas klupšanas akmeņus un uzlabotu tās darba sniegumu.

Kādēļ ir svarīgi organizēt team building pasākumus?
Lai arī team building aktivitātes ir izcils veids, kā stiprināt komandas saikni, tās diemžēl nav vienreizējs pasākums veiksmes sasniegšanai. Gluži pretēji – team building ir jāievieš kā regulāra darba vietas aktivitāte, domāšanas un sadarbības veids. Un ir vairāki iemesli, kādēļ – iepazīsties ar tiem turpinājumā!

Iespēja iepazīt tavu komandu
Tavu darba grupu veido cilvēki, kuriem katram ir savas vajadzības, ambīcijas un personība. Darbinieku iepazīšana un palīdzēšana grupas biedriem iepazīt vienam otru var izveidot priecīgu, uzticības pilnu komandu. Lielisks veids, kā to izdarīt, ir dažādi neformāli korporatīvie pasākumi, piemēram, svētku ieskandināšana (piemēram, kopīga šampanieša glāžu saskandināšana gada pēdējā darba dienā), komandas grila pasēdēšana, pārgājiens, taktiskās spēles u.tml.


Efektīvāka vienotu mērķu sasniegšana
Cilvēkus ir iespējams apvienot, iedvesmojot viņus virzīties uz kopīgu vīziju vai mērķi. Skaidri noteikts galamērķis palīdzēs darbiniekiem saglabāt vienvirziena kustību, novēršot sašķeltas uzmanības radītu komandas neefektivitāti. Izveido komandas misijas, vīzijas un mērķa rakstisku definīciju un novieto to visiem ērti redzamā vietā!

Spēcīgu komandas prasmju un spēju izveide
Lai sasniegtu mērķus, tavai komandai ir nepieciešamas noteiktas prasmes un spējas. Cik vien iespējams, tā vietā, lai liktu cilvēkiem apgūt kaut ko, kas viņiem nepadodas, mēģini maksimāli attīstīt komandas biedru esošās prasmes un talantus, un piemeklē viņiem piemērotākās lomas komandā. Rezultātā tu iegūsi motivētāku, funkcionālāku darba grupu.

Veselīgas konkurences radīšana
Komandu ar zemu sniegumu nekas nemotivē labāk kā veselīga konkurence. Vairums team building aktivitāšu sastāv no vairāku komandu sacensības cīņā par vienu mērķi. Neatkarīgi no tā, vai komanda uzvar vai zaudē, tās dalībnieki ir motivēti uzrādīt viņu labāko sniegumu, un ir liela iespēja, ka šis domāšanas veids tiks pārnests arī uz reālo darba mērķu sasniegšanu.

Nedaudz statistikas
Joprojām nejūties pārliecināts, ka team building varētu būt noderīgs arī tavai komandai? Ļauj, lai runā statistikas dati! Piemēram:

 • 15% darba meklētāju atsakās no iespējas strādāt uzņēmuma kultūras dēļ;
 • motivētu darbinieku sniegums ir par 202% augstāks nekā neieinteresēto darbinieku sniegums;
 • menedžeri ir atbildīgi par 70% komandas darba nepilnību un noviržu;
 • mileniāļu prioritāte darba vietā ir saderība ar cilvēkiem un uzņēmuma kultūru;
 • uzņēmumu, kuros valda pozitīva kultūra, ieņēmumu apmērs palielinās par 400%;
 • prieks produktivitāti uzlabo par 31%;
 • 80% darbinieku izjūt paaugstinātu stresu neefektīvas komunikācijas dēļ;
 • 63% darbinieku jūtas nepietiekami novērtēti;
 • vairāk nekā 40% darbinieku darbam pieietu ar lielāku jaudu un vairāk enerģijas, ja viņi tiktu vairāk atzīti un novērtēti;
 • kolēģu atzinībai ir par 35% lielāka ietekme nekā tikai menedžera atzinībai.

Turklāt neefektīva komunikācija 100+ darbinieku uzņēmumiem gadā izmaksā vairāk nekā 355 tūkstošus eiro; team building pasākumi un aktivitātes finansiālā ziņā ir krietni lētāki nekā zaudējumi, kas uzņēmumu sagaida, ja netiks uzlabota komandas sadarbības spēja.


Korporatīvie pasākumi Rīgā
Viens no veidiem, kā uzlabot komandas saliedētību, ir taktiskās komandu spēles, piemēram, airsoft. Izmanto iespējas, ko piedāvā GUNS n LASERS! Piesakies airsoft spēlei mūsu izklaides parkos Juglā, Mežaparkā vai Šampēterī, un mūsu pieredzējušie instruktori noorganizēs izcilu team building nodarbību, apvienojot lietderīgo ar patīkamo – aizraujošām situācijām, neaizmirstamām sajūtām, smiekliem, azartu un adrenalīnu. Korporatīvie pasākumi mūsu izklaides parkos ir iespējami gan iekštelpās, gan ārā, gan dienas gaišajā, gan tumšajā laikā, gan darba dienās, gan brīvdienās. Piesaki savas komandas spēli jau tagad un tiekamies laukumā!

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.