Laiks padomāt par sildītāju

Laiks padomāt par sildītāju

Aktīvs dažādu papildu sildierīču izmantošanas laiks ir pavasarī un rudenī, kad apkure vai nu jau izslēgta, vai vēl nav ieslēgta. Dzīvošanai patīkama gaisa temperatūra ir viens no būtiskākajiem priekšnoteikumiem, lai mājoklī mēs justos komfortabli un nebūtu pakļauti saaukstēšanās slimību riskam. Lemjot par sildierīces iegādi, nereti vienā svaru kausā tiek likta labsajūta un mājinieku veselība, bet otrā – dabīgā vēlme ietaupīt. Šī dilemma sildītāja izvēli var stipri sarežģīt.

Kādam mērķim sildītāju plānots izmantot?

Tas noteikti ir pats būtiskākais jautājums, uz kuru jāspēj atbildēt. Sildītāju var izmantot straujai telpas piesildīšanai vai ilgstošai siltuma uzturēšanai. Katram izmantojuma veidam ir piemērotāks cits sildītāja veids.

Ja telpā siltumu vēlaties uzturēt ilgstoši, tad ieteicams izvēlēties konvekcijas sildītāju. Konvekcijas sildītājs bez ventilatora paredzēts vienmērīgas temperatūras uzturēšanai telpā, bet, ja nepieciešams telpu piesildīt ātrāk, tad ieteicams konvekcijas sildītājs ar ventilatoru.

Ja nepieciešams apsildīt daļu no telpas, kurā uzturaties, tad piemērotāks būs infrasarkano staru sildītājs. Šāds sildītājs maksimālo sildīšanas jaudu sasniedz vien dažu sekunžu laikā, strauji radot siltumu tā siltumstarošanas zonā.

Eļļas radiatori telpu piesilda lēnāk nekā konvektora tipa sildītāji, taču silda vienmērīgi un ilgi saglabā siltumu. 

Noskaidrosim par katru sildītāju atsevišķi.

Sildītāju veidi

Konvekcijas sildītāji

Sildītājs darbojas pēc konvekcijas principa – aukstais gaiss ieplūst pa sildītāja apakšu un, ceļoties uz augšu, tiek uzsildīts ar ierīces sildelementu. Sildītāja ārējā virsma maksimāli sasilst līdz 75 grādiem. Konvektori darbojas bez skaņas, taču tos neiesaka lietot guļamistabā. Konvekcijas sildītāji dedzina skābekli, un skābekļa trūkums, kā zināms,  var izraisīt galvassāpes.

Sildītāju elektroefektivitāte tiek nepārtraukti uzlabota. Elektriskais konvektors ar invertora vadības bloku patērē par 70% mazāk elektroenerģijas nekā līdzīgs elektriskais konvektors ar mehānisko vadības bloku un par 40% mazāk nekā konvektors ar parasto elektronisko vadības bloku. Tehnoloģija ļauj automātiski mainīt sildelementa jaudu atkarībā no temperatūras starpības – faktiskās telpā un lietotāja iestatītās. Ik pēc 10 sekundēm elektroefektīvs konvektors mēra temperatūru un izvēlas optimālo jaudu.

Infrasarkanie sildītāji

Infrasarkanie sildītāji (https://220.lv/lv/majai-un-remontam/apkure/silditaji/f/all/infrasarkanie) ir ierīces, kas izstaro infrasarkanos starus, kuri uzsilda priekšmetus, dažādas virsmas vai cilvēkus, nevis apkārtējo gaisu. Šāda sildīšanas metode ir efektīvāka par tradicionālajiem sildītājiem, jo infrasarkanie sildītāji ražo siltumu, kas tieši sasniedz mērķa objektu. 

Infrasarkanajiem sildītājiem ir vairākas priekšrocības.

  • Energoefektivitāte
    Ļauj ietaupīt elektroenerģiju, jo nesilda apkārtējo gaisu.
  • Ātra uzsilšana
    Infrasarkanie sildītāji strādā gandrīz uzreiz, tāpēc tie var nodrošināt ātru siltuma piegādi, kur tas nepieciešams.
  • Nerada gaisa plūsmu
    Sildīšanas laikā nerodas gaisa plūsma, kas izkliedē telpā putekļus un alergēnus.

Eļļas sildītāji

Eļļas sildītājs ir ierasta ierīce, kam cilvēki uzticas visvairāk. Kopš eļļas sildītāju izgudrošanas mainījušies izmantotie materiāli, dizains un ierīces kļuvušas elektroefektīvākas. 

Šī tipa ierīcēs elektriskais sildelements siltumu vispirms atdod šķidram siltumnesējam, kas ieslēgts metāla korpusā, kurš savukārt silda telpu. Eļļa tiek izmantota tāpēc, ka tai ir lielāka siltumietilpība – tā spēj uzkrāt lielāku siltuma daudzumu un atdot to ilgākā laikā.

Pateicoties šai īpašībai, eļļas radiators turpina vienmērīgi sildīt telpu vēl kādu laiku pēc izslēgšanas. Salīdzinot ar ūdeni, eļļai ir augstāka vārīšanās temperatūra un līdz minimumam samazināta iespēja veidoties tvaikiem, līdz ar to ierīce ir daudz drošāka. Tāpat eļļai ir ļoti zema sastingšanas temperatūra, tāpēc nav jābaidās, ka ziemā tā varētu sasalt.

Ja vēlaties strauji piesildīt telpu, sākotnēji sildītāju ieslēdz maksimālajā sildīšanas režīmā – kad sasniegta komforta temperatūra, noregulē sildītāju tādā režīmā, lai uzturētu telpas temperatūru.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.