Lapu pūtējs vai lapu savācējs?

Lapu pūtējs vai lapu savācējs?

Kad pirmās salnas iekrāso koku lapotnes, skaidrs, ka dārzos un māju pagalmos pienācis lapu grābšanas laiks. Ir cilvēki, kam lapu grābšana ar grābekli nesagādā grūtības, un viņi šo procesu pat izbauda, taču arvien biežāk izvēlamies iegādāties lapu pūtēju vai savācēju, lai šo nogurdinošo darbu paveiktu ātrāk. Kā orientēties daudzveidīgajā piedāvājumā, tālāk šajā rakstā.

Lapu savācējs – ierīce zālāju kopšanai

Lapu un zāles savācējs paredzēts, lai savāktu nopļauto zāli un lapas no plašākiem zālieniem. Pateicoties sarežģītajai suku sistēmai, tiek savāktas praktiski visas lapas gandrīz bez trokšņa, jo viss tiek darbināts manuāli un darbā nav nepieciešams motors. Rotējošās sukas virza riteņi. Sākot darbu no vienas zāliena malas, samērā ātri lapas tiek savāktas no visas platības  – suku darbības platums ir 49 cm. Šis risinājums patiks tiem, kam svarīga ekoloģija un enerģijas ekonomija. Lapu savākšanas darbs kļūst par ātru, klusu un ērti paveicamu. Lapu un zāles kolektors ir piemērots arī zāles atgriezumu savākšanai. Tiklīdz kolektora grozs ir pilns, to var ērti noņemt iztukšošanai un pēc tam vienkārši piestiprināt atpakaļ. Lapu savācējs ar rotējošām sukām būs mazāk efektīvs, vācot lapas uz bruģētiem celiņiem vai asfalta, tādēļ tā izmantošanas iespējas ir ierobežotas.

Lapu pūtējs – universāls palīgs lapu savākšanā

Pūtējs palīdzēs izpūst lapas no stūriem, nišām, citām grūti aizsniedzamām vietām, zem krūmiem un no puķu stādījumiem, kuros nav ērti darboties ar grābekli. Tas arī būs efektīvs uz bruģa un asfalta celiņiem.

Pārdošanā ir divu veidu ierīces – lapu pūtēji un savācēji–pūtēji. Pirmā tipa ierīces sapūš visas lapas vienā vietā, no kurienes tās ērti salikt maisos. Savukārt lapu savācējs (sūcējs) spēj lapas ne tikai pūst, bet arī iesūknēt – šim nolūkam ierīcei pievienots īpašs maiss. Arvien vairāk ierīču piedāvā abas šīs funkcijas.

Lapu pūtējus var iedalīt trīs grupās:

  • elektriskie ar vadu;
  • benzīna;
  • ar akumulatoru darbināmie.

Elektriskais lapu pūtēji, salīdzinot ar citiem lapu pūtēju veidiem, ir krietni lētāki, klusāki, videi draudzīgāki, taču šie modeļi nav tik spēcīgi, tādēļ lielāka pagalma vai citas platības atbrīvošana no lapām var aizņemt vairāk laika. Pateicoties nelielajam izmēram un svaram, elektrisko lapu pūtēju ir viegli pārnēsāt. Ja komplektācijā iekļautais vads ir par īsu, tad jāpērk arī pagarinātājs. Vadu satīšana un attīšana beigu beigās var kļūt pārāk apgrūtinoša.  Elektriskie pūtēji būs labi piemēroti privātmājām ar nelielu pagalmu vai dārzu. Tāpat, ņemot vērā kluso darbību, tos bez problēmām var izmantot vietās, kur mājas atrodas tuvu viena otrai, un nevajadzēs traucēt kaimiņus. 

Benzīna lapu pūtēji ir dārgāki, skaļāki un smagāki nekā elektriskie, taču tie spēj paveikt savu uzdevumu krietni ātrāk nekā cita veida ierīces. Šos pūtējus ieteicams izvēlēties, ja nepieciešams sakopt lielāku platību vai arī lapu pūšana jāveic bieži. Lielākie pūtēji ir smagi, un to iedarbināšana nepieredzējušiem lietotājiem var būt apgrūtinoša – degviela pirms pildīšanas tvertnē ir jāsajauc ar eļļu, tāpat ierīcei ir nepieciešama ikgadēja apkope servisā. Benzīna lapu pūtēju cenas ir augstākas nekā, piemēram, elektriskajam lapu pūtējam. Modeļiem ar sūcēja funkciju arī ir pieejami dažādu lielumu savācējgrozi.

Akumulatora lapu pūtēji jaudas ziņā tie ir līdzvērtīgi mazam benzīna pūtējam, taču svara ziņā ievērojami vieglāki. Tas ir klusāks, videi saudzīgāks un iedarbināms daudz vienkāršāk – ieliek akumulatoru, nospiež pogu, un darbs var sākties. Akumulators paredzēts 1000 uzlādes reizēm un var strādāt līdz pat stundai. Pērkot šādu ierīci, uzmanība jāpievērš tam, vai komplektā ietilpst arī akumulatora uzlādes ierīce. Ja nē, tad tā jāiegādājas atsevišķi. Šīs ierīces visefektīvāk sevi parāda nelielu teritoriju sakopšanā. Ieteicams apsvērt iespēju iegādāties papildu akumulatoru. Akumulatora pūtēji ir kompakti un viegli, taču tie nav tik jaudīgi kā elektriskie lapu pūtēji. 

Dažādus lapu pūtēju un lapu savācēju modeļus par pievilcīgām cenām piedāvā iegādāties lielveikals internetā – 220.lv.

Dalies ar šo rakstu