Nekustamais īpašums Lietuvā

Nekustamais īpašums Lietuvā

Gausi, bet ar nelielu cenu kāpumu

Salīdzinājumā ar 2010. gadu komerciālo nekustamo īpašumu attīstības apjoms 2011. gadā bija par trešdaļu lielāks. Tomēr tas bija ievērojami zemāks nekā to platību apjoms, kas tika uzbūvēts iepriekšējos gados. 2011. gadā attīstītāji lielākajās Lietuvas pilsētās realizēja biroju, mazumtirdzniecības un noliktavu telpu būvniecības projektus, kuru kopējā iznomājamā platība bija 70,000 m2. Tas ir gandrīz sešas reizes mazāk nekā platības, kas laika periodā no 2007. līdz 2009. gadam tika uzceltas katru gadu.

Biroja nomas maksa 2011. gadā turpināja pieaugt: Viļņā, Kauņā un Klaipēdā tā palielinājās par 6-11% (0,6-0,9 EUR/m2). Pašlaik A klases biroju nomas maksa Viļņā svārstās no 11,0 līdz 13,9 EUR/m2 un B klases - no 7,0 līdz 10,4 EUR/m2. Kauņā un Klaipēdā biroja īres cenu līmenis ir ļoti līdzīgs: A klase - 6,4-11,0 EUR/m2 un B klase - 3,5-6,4 EUR/m2. Cenu pieaugumu 2011. gadā ietekmēja ne tikai uzlabojumi uzņēmumu darbības sniegumā vai brīvo telpu samazinājums, bet arī salīdzinoši zemais cenu līmenis, jo īpaši Kauņā un Klaipēdā.

Kopējais modernu biroju piedāvājums galvaspilsētā 2011. gadā pieauga tikai par 0,5 % un bija 446,500 m2. Jaunu telpu trūkums veicināja pozitīvu attīstību biroja telpu noslogojumā. 2011. gada pēdējā ceturksnī neiznomāto biroja telpu skaits Viļņā samazinājās no 9,4 līdz 8,8 %.

Vidējā neto komercplatību rentabilitāte turas starp 8 un 8,5 %. Vietējais nekustamo īpašumu attīstītājs Evolis 2011. gadā pārdeva 4000 m2 lielu biznesa centru Eta Norvēģijas investīciju uzņēmumam un teica, ka saņēmis vidējo tīro peļņu no pārdošanas. Uzņēmums jau ir ieguldījis apmēram 10 miljonus litu (2,9 miljonus eiro) jauna biznesa centra būvei Viļņā. Ieguldījumi kopā sasniegs 35 miljonus litu (10 miljoni eiro).

Nekustamo īpašumu aģenti saka, ka 8 % tīrā peļņa pierāda, ka ārvalstu investoru uzticība ir atgūta.

Pašlaik ir biroju trūkums A klases biznesa centros Viļņā, kas ir lielāki nekā 500 m2. Pēc nekustamo īpašumu aģentu domām klientiem būtu jāsāk sarunas par šādiem birojiem jau tad, kad būvniecības projekts ir tikai sācies. 2011. gadā tikai viens jauns biznesa klases centrs - Evita - tika atvērts Viļņā, kas tirgum pievienoja 2500 m2 telpu. Tas bija mazākais piedāvājuma pieaugums kopš 2000. gada. Tajā pašā laikā interese par biroja telpām bija lielāka nekā gaidīts. Vadoties pēc NEWSEC/Re&Solution datiem kopumā tika iznomātas 30 000 m2 lielas platības.

2011. gada pēdējā ceturksnī tikai 5,5 % no A klases biroju telpām palika brīvas, salīdzinot ar 7 % 2010. gada beigās. Brīvās B klases biroju telpas samazinājās līdz 12,8 % no 17 % pirms gada. Nekustamo īpašumu aģenti apgalvo, ka apmēram 10 % no visiem jaunajiem biroja nomas darījumiem tika slēgti ar uzņēmumiem, kas pieder ārvalstu kapitālam.
2012. gadā tirgū nonāks pieci B klases biznesa centri ar kopējo biroju platību 23,000 m2.

Der zināt
* Lietuvas vai ārvalstu fiziskās vai juridiskās personas var iegādāties ēkas un citus dzīvojamo īpašumus bez ierobežojumiem.
* Lai nodrošinātu fizisku personu - īrnieku - intereses, dzīvojamo platību noma ar īpašiem noteikumiem tiek regulēta daudz stingrāk nekā komerciālo platību noma.
* Saimnieks nedrīkst pieprasīt priekšapmaksu par dzīvojamās platības īri, izņemot īres maksu par pirmo mēnesi.
* Lai sāktu mājas būvniecību, ir jāsaņem attiecīgās pašvaldības iestādes būvniecības atļauja. Pabeidzot būvniecību, ēku nedrīkst izmantot, ja nav saņemta īpaša valsts iestāžu izsniegta atļauja.
* Pienākums pirkt vai pārdot īpašumu, kas ir norādīts nodomu vēstulē, nav juridiski saistošs, ja vien dokuments nav notariāli apstiprināts.
* Aktīvu darījumiem jābūt notariāli apstiprinātiem, un līgumi ir jāsastāda lietuviešu valodā. Jāsamaksā notāra un valsts nodevas.
* Samaksa notāram ir atkarīga no darījuma vērtības, tas ir aptuveni 0,45% no nekustamā īpašuma vērtības, bet ne mazāk kā 29 eiro un ne vairāk kā 5 792 eiro. Ja ar vienu notāra darbību tiek apstiprināti vairāki darījumi, notāra nodeva nedrīkst pārsniegt 14 460 eiro. Samaksa brokerim parasti ir 3% no darījuma vērtības.

Foto: Stock.XCHNG

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Izstādes

Informatīvie partneri pasaulē

Igaunijas uzņēmējdarbības atbalsta organizācijas

Kaļiņingradas uzņēmējdarbības atbalsta organizācijas