Tirdzniecības misijas: vārti uz eksporta tirgu

Tirdzniecības misijas: vārti uz eksporta tirgu

Ik gadu vairāki desmiti Latvijas uzņēmēju uzsāk veiksmīgu sadarbību ar partneriem, kurus satikuši, dodoties tirdzniecības misijā uz kādu no ārvalstu tirgiem. Paši uzņēmēji to sauc par sava veida laimes spēli – tu nekad nezini, kāda izvērtīsies gaidāmā tikšanās un kuras būs tās durvis, kas pavērs nākamās. Tirdzniecības misija palīdz ne tikai paplašināt eksportu, bet arī sniedz vērtīgu informāciju par konkrētās valsts tirgu un ļauj klātienē nodibināt kontaktus ar nozares pārstāvjiem. Par to, kas ir tirdzniecības misija, kā tā tiek organizēta un kādi ir tās sniegtie ieguvumi, Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kameras (LTRK) organizētajā seminārā stāsta organizatori.

Kas ir tirdzniecības misija?

Tirdzniecības misija ir uzņēmēju biznesa vizīte uz ārvalstīm. Misijas var notikt valsts amatpersonu ārvalstu vizīšu ietvaros, vairākiem uzņēmumiem grupās vai individuāli, kā arī paralēli izstādēm, kontaktbiržu veidā. Misijas laikā vienas vai vairāku nozaru uzņēmēji dodas uz eksporta mērķa tirgus valsti, kur tiekas ar potenciālajiem partneriem.

Pirms došanās tirdzniecības misijā notiek rūpīga sagatavošanās, kuras laikā uzņēmums definē partnerus, ar kuriem vēlas sadarboties. Misija ilgst dažas dienas, kuru laikā notiek vismaz četras individuālas tikšanās ar iepriekš atlasītajiem uzņēmumiem, skaidro Mārtiņš Tiknuss, eksporta konsultāciju uzņēmuma "GatewayBaltic" pārstāvis.

Galvenie ieguvumi pēc misijas ir kontaktu loks, kas ļauj paplašināt eksportu, plaša informācija par vietējo tirgu un uzņēmējdarbības vidi, kā arī atpazīstamība starp interesējošās nozares speciālistiem.

Pēc tam, kad vizīte noritējusi, ir nepieciešams turpināt aktīvu un regulāru komunikāciju ar potenciālajiem partneriem.

Kā LTRK organizē tirdzniecības misijas?

Tirdzniecības misijas Latvijā parasti organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), LTRK, kā arī citas biznesu atbalstošās organizācijas un uzņēmumi. Par to, kā misijas rīko LTRK, stāsta Rita Ozoliņa, LTRK  Ārlietu daļas vadītāja.

Pirms tirdzniecības misijas ir būtiski vienoties par to, kādas ir konkrētā uzņēmuma intereses, ko tas  var piedāvāt un kādus redz potenciālos partnerus, stāsta Ozoliņa. Pārrunās, kas notiek klātienē ar LTRK pārstāvjiem, uzņēmējiem jāizprot, uz kuru tirgu viņi vēlas savu produktu virzīt un kādā mērogā ir iecerējuši attīstīt savu uzņēmējdarbību izvēlētajā valstī. Tāpat ir svarīgi definēt, kas ir tas produkts, kuru iecerēts piedāvāt. "Brīdī, kad mēs organizēsim jūsu tirdzniecības misiju un mēģināsim pierunāt potenciālos partnerus ar jums tikties, mums jūsu produkts ir jāpārzina tā, it kā mēs paši to ražotu. Tad, kad mēs tam noticam un to saprotam, mums kļūst viegli ar to strādāt," skaidro Ozoliņa.

Pēc tam, kad uzņēmums ir definējis savas intereses un piedāvājumu, tam tiek izveidoti divu veidu profili. Pirmajā – uzņēmuma CV – tiek norādīta oficiālā informācija – ar ko tas nodarbojas, dibināšanas gads, apgrozījums, sertifikāti un citi svarīgie komponenti. Tikmēr otrais ir prezentācija par jūsu uzņēmumu. LTRK līdzšinējā prakse pierāda, ka piedāvājums, kas pasniegts vizuāli saistoši, gūst daudz lielāku atsaucību, neskatoties pat uz to, ka citi līdzīgi piedāvājumi ir lētāki.

Organizējot misiju, LTRK sadarbojas ar izvēlētās valsts tirdzniecības kameru, LIAA pārstāvniecībām ārvalstīs un vēstniecībām. Pēc tam, kad ir izveidoti uzņēmuma profili, tie tiek nosūtīti partneriem, kuri, pamatojoties uz pieejamo informāciju, meklē potenciālos sadarbības partnerus. Tādējādi misijas laikā uzņēmēji tiekas ar tām kompānijām, kas izrādījušas interesi par konkrēto produktu vai pakalpojumu.

"LTRK darbs turpinās arī pēc tirdzniecības misijas beigām.  Mēs sekoja līdzi, kāds ir rezultāts, jo tikai tas parāda, cik vērtīga šī tirdzniecības misija ir bijusi. Rezultāts ir noslēgts līgums," stāsta Ozoliņa.

"Vidējā statistika, ņemot vērā 160 tikšanās, kuru organizēšanā mēs kopā ar LTRK esam piedalījušies pēdējo divu gadu laikā, parāda, ka 85% no tiem uzņēmējiem, kas dodas tirdzniecības misijā, pēc tam uzsāk strādāt ar kādu, kas satikts projekta laikā," norāda Tiknuss.

 

Tirdzniecības misijas izmaksas

Plānojot tirdzniecības misiju, ir jārēķinās ar noteiktām izmaksām. Taču jāņem vērā, ka šīs izmaksas uzskatāmas par investīciju, kas veiksmīgas plānošanas rezultātā noteikti atmaksāsies. Izdevumos, kas saistīti ar sagatavošanos misijai, jāiekļauj organizatoriskās izmaksas un mārketinga materiālu sagatavošana (kvalitatīva izstrāde, tulkojums un iespiešana), tāpat jāatvēl noteikta summa vizītes izmaksām – ceļa izdevumiem, viesnīcai, transportam un citiem ikdienas izdevumiem.

Komersanti var atgūt līdz 50% komandējuma izdevumu, iesniedzot projektu LIAA administrētajā Eiropas Savienības fondu programmā "Ārējo tirgu apgūšana – ārējais mārketings". Jāņem vērā, ka šim līdzfinansējumam var pieteikties tikai noteiktu nozaru pārstāvji, kas tiek atbalstīti konkrētās programmas ietvaros.

Sīkāka informācija par LIAA administrēto programmu pieejama šeit:

http://www.liaa.gov.lv/lv/es-fondi/pienem/arejo-tirgu-apgusana-arejais-marketings-6-un-turpmakas-kartas

 

Par Latvijas uzņēmēju pieredzi tirdzniecības misijās lasiet šeit:

http://balticexport.com/?article=tirdzniecibas-misijalatvijas-uznemeju-pieredze&lang=lv

Eva Jēkabsone / Balticexport.com

Foto: STOCK.XCHNG.

2014.gada 20.janvārī

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.