Velo rezerves daļas – ko vērts nomainīt sezonas sākumā?

Velo rezerves daļas – ko vērts nomainīt sezonas sākumā?
Autors: Shutterstock

Pirms doties ilgi gaidītajos pirmajos pavasara velo izbraucienos, jāpārliecinās par transportlīdzekļa gatavību jaunajai sezonai. Parasti ziemas velosipēdiem nepaiet bez sekām, īpaši, ja tie glabājās mitrumā. Lai ripošana būtu droša un patīkama, nepieciešama vismaz minimāla apkope. Nav obligāti piesaukt speciālistus. Protams, ja bojāts ir velosipēda rāmis (pamatīgi sabuktēts, saplaisājis vai kā citādi stipri deformēts), bez lietpratēju palīdzības visdrīzāk neiztikt. Taču daudzas citas pamatlietas izdarāmas mājas apstākļos ar minimālu instrumentu un kopšanas līdzekļu komplektu. Tā būs gan ātrāk, gan ekonomiskāk, jo īpaši, ja velosipēdi ģimenē ir vairāki!

Drošai ripošanai

Ja komforts var pagaidīt, tad drošība uz ceļa ir svarīgāka. Lai pārliecinātos, ka transportlīdzeklis ir drošs lietošanai, vispirms nomazgājiet to (labākai redzamībai) un tad pārbaudiet un nepieciešamības gadījumā pielabojiet vai nomainiet tālāk minēto.

  • Kameras un riepas. Pārliecinieties, ka velo riepas labi turas pie konstrukcijas. Pēc vajadzības pievelciet ekscentrus, kuri stiprina riepas pie dakšas. Ja riepu daļā kaut kas grab vai čīkst, visticamāk, nepieciešama tīrīšana, gultņu regulēšana un ieeļļošana. Tad pārbaudiet, vai riepu sānos nav mikroplaisu. Tieši tās visbiežāk noved pie kameru plīšanas. Ja plaisas ir, turklāt vairumā, drošāk vecās riepas nomainīt. Tas pats attiecināms arī uz kamerām. Visbeidzot, pārbaudiet gaisa spiedienu. Pēc ziemas spiediens reti kad saglabājas vajadzīgajā līmenī – tādā, kas norādīts riepas sānu malā. Velo pumpis ar manometru nāks jums palīgā!
  • Ķēde. Lielāko uzmanību prasa to velosipēdu ķēdes, kuri lietoti intensīvi un vairākas sezonas. Ķēdes kalpošanas aptuvenais resurss ir 4 tūkst. km., sarežģītos braukšanas apstākļos – mazāk. Savu mūžu nokalpojusī ķēde bojā zobrata zobiņus. Ja redzat, ka zobiņi sāk noslīpēties, laiks ķēdes maiņai. Ja viss ir kārtībā, tikai notīriet ķēdi ar birstīti un ieeļļojiet. Vislabāk izmantot speciālo smērvielu uz silikona bāzes, nevis parasto mašīnas eļļu – pēcāk mazāk lips putekļi un netīrumi.
  • Bremžu kluči un trose. Rieviņām uz klučiem jābūt skaidri redzamām. Ja rieviņas ir noberztas vai arī klučiem ir acīmredzami defekti, bremzes nebūs efektīvas un kluči jāmaina. Noteikti apskatiet arī bremžu trosi. Plīsumu gadījumā maiņa ir neizbēgama. Ja redzat rūsu, tā jānotīra un trose jāiesmērē. 
Autors: Shutterstock
Autors: Shutterstock

Kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību? Sēdekļa un stūres statņa skrūvēm jābūt cieši savilktām, dubļu sargiem – veseliem, rokturiem – nenodilušiem, pedāļu gultņiem – ieeļļotiem. Savās vietās un labā stāvoklī jābūt atstarotājiem. Ko nozīmē “savās vietās”? Vienam baltajam priekšā un vienam sarkanajam aizmugurē. Ar šādu minimālu komplektu pietiek, ja lietojat transportlīdzekli pārsvarā dienas izbraucieniem. Taču labāk izmantot lukturus-atstarotājus, kuri padarīs jūs redzamu un ļaus droši pārvietoties sliktākos laikapstākļos, krēslā un tumšā laikā. Drošībai lieti noderēs arī kvalitatīva slēdzene.

Patīkamiem un komfortabliem velo ceļojumiem

Kad tehniski velosipēds ir kārtībā, laiks pievērsties šķietamiem sīkumiem. Tieši no mazām lietām ir atkarīgs, cik patīkams būs brauciens, cik daudz nobrauksiet un cik ātri nākamreiz steigsieties sarīkot velo izbraucienu ar ģimeni, draugiem vai vienatnē.

Noregulējiet sēdekli. Augstumam jābūt tādam, lai pēda pilnībā gulstos uz pedāļa, kad tas atrodas zemākajā punktā. Sēdekli novietojiet precīzi horizontāli, attālumu starp sēdekļa “snīpīti” un stūri noregulējiet, lai tas būtu aptuveni vienāds ar attālumu no riteņbraucēja pirkstu galiem līdz elkonim. Sēdeklis par cietu? Negaidiet, ka tas “ienēsāsies” – mainiet pret mīkstāku, anatomisku un vēlams ar triecienu absorbējošu tehnoloģiju!

Parūpējieties par ekipējumu. Īpaši, ja šovasar plānojat vizināties daudz un bieži. Tādi palīgrīki kā ergonomiska velo soma, ūdens pudeles un telefona turētājs, nobrauktā attāluma un patērēto kaloriju uzskaites rīki (piemēram, velodators), specializētie cimdi un sviedrus absorbējošie riteņbraucēji tērpi padarīs braucienu komfortablāku, līdz ar to noteikti arī garāku.

Atrast minētos aksesuārus komfortabliem braucieniem, kā arī plašu velosipēdu rezerves daļu klāstu par izdevīgām cenām jūs varat interneta veikalā 220.lv! Piedāvājumā ir atstarotāji, lukturi, kameras, riepas, ergonomiski sēdekļi, pedāļi, dubļu sargi u.c. rezerves daļas, kā arī instrumenti un palīgrīki riteņa apkopei: ķēdes tīrītāji un eļļas, birstes, atslēgas, pumpji ar manometru, remonta instrumentu komplekti, smērvielas (tostarp uz silikona bāzes), remonta statīvs utt. Apsekojiet savu velosipēdu jau tagad! Ne vienmēr vērts pirkt jaunu. Pat vairākas sezonas nokalpojušo transportlīdzekli var savest teicamā darba kārtībā, ja vien pieejamas nepieciešamās rezerves daļas un instrumenti. Meklējiet un atrodiet visu vajadzīgo e-veikalā 220.lv!

Dalies ar šo rakstu