Biznesa un saskarsmes kultūra Lietuvā

Biznesa un saskarsmes kultūra Lietuvā

Romas katolicisms ir dominējošā reliģija Lietuvā, un tas ir diezgan svarīgs faktors, kas nosaka biznesa ētiku valstī. Neskatoties uz to, ka 50 gadus pēc Padomju okupācijas lielākā iedzīvotāju daļa nav ļoti ticīgi, vēl joprojām pastāv pieķeršanās ceremoniju kultūrai. Nav atšķirības starp praktizējošiem katoļiem un viņu pēctečiem, kuriem katolicisms vairāk vai mazāk saistās tikai ar bagātīgu tradicionālo Ziemassvētku un Lieldienu ēdienu baudīšanu, ko pagatavojušas mammas un vecmāmiņas.

Labs piemērs par lietuviešu tiekšanos pēc grandiozuma – greznās kāzu ceremonijas baznīcās. Pēdējā laikā tās kļuvušas modernas pat starp neticīgajiem, neskatoties uz daudzajām laikietilpīgajām procedūrām, kas viņiem jāveic, lai pierādītu konservatīvajai Lietuvas garīdzniecībai, ka viņi tiešām ir pelnījuši Dieva svētību.

Ir grūti iedomāties, ka kaut kas tāds notiktu protestantu valstīs, kur tradicionāli ievēro racionalitāti un vienkāršību. Iespējams, tieši šīs iezīmes vairāk nekā pirms 100 gadiem noveda izcilo vācu sociologu Maksu Vēberu pie secinājuma, ka protestantu kultūrai ir pozitīva ietekme uz uzņēmējdarbības attīstību.

Salīdzinot ar ziemeļu kaimiņiem, kas ir pārsvarā luterāņi, lietuvieši ir drīzāk emocionāli, nevis praktiski. Tas varētu būt iemesls, kāpēc lietuvieši vairāk uzmanības pievērš radniecībai un cenšas izveidot draudzīgas attiecības ar saviem biznesa partneriem.

Ārzemnieki norāda, ka pirmajā mirklī lietuvieši šķiet atturīgi cilvēki. Tomēr, ja kontakts tiek nodibināts, viņi pret saviem partneriem izturas kā pret draugiem. Nepaiet ilgs laiks, līdz tiek saņemts uzaicinājums uz viņu mājām. Tas var nekad nenotikt dažās luterāņu kultūras valstīs, kurās biznesa attiecību veidošanas process daudzos aspektos ir vienkāršāks un gludāks nekā Lietuvā.

Lietuvas sabiedrība vēl joprojām ir konservatīva, un daudzas procedūras ir pārāk birokrātiskas. Vecākās paaudzes uzņēmēji, kuri ieguvuši izglītību un uzsākuši karjeru padomju laikā, vairāk atbalsta hierarhisku kultūru. Viņi izrāda lielāku cieņu un godbijību augstākstāvošiem darbiniekiem un to ieteikumiem. Šī iemesla dēļ lēmumu pieņemšanas process ir lēnāks.

Tomēr jaunā paaudze diezgan strauji pārņem rietumu praksi. Katoļu tikums – pieticība – neattur viņus norādīt uz citiem saviem tikumiem, kas tiem piemīt atšķirībā no vecākās paaudzes pārstāvjiem. Lielākā daļa no viņiem ir aktīvi, labi izglītoti, prot vairākas valodas, ir orientēti uz rezultātu un efektivitāti. Atšķirībā no dažām kaimiņvalstīm ar liberālām protestantu tradīcijām, kur lielākā daļa lielo korporāciju augstākā līmeņa vadītāju ir 40, 50 gadu veci, Lietuvā vairs nav nekas neierasts redzēt jaunus cilvēkus ap gadiem trīsdesmit, kas vada lielu starptautisku uzņēmumu nodaļas.

Tas varētu būt pierādījums tam, ka lietuviešu raksturs, tāpat kā biznesa ētika, piedzīvo straujas pārmaiņas, un lietas, kas ir piemērotas šodien, varētu nebūt pielietojamas rīt.

Tomēr šeit ir 10 padomi "ko darīt" un "ko nedarīt" ārzemniekiem mūsdienu Lietuvā:

  • Neskatoties uz to, ka vairums lietuviešu tā uzreiz katram nesmaida, viņi novērtē labu humora un viņiem patīk smaidīgi cilvēki;
  • Lietuvieši ir samērā punktuāli, un viņi sagaida precizitāti arī no citiem. Vidusjūras tipa precizitāte varētu nebūt lietderīga attiecību veidošanā;
  • Lai paātrinātu sarunu procesu, vislabāk ir vērsties pie galvenā priekšnieka: viņš ir tas, kuram pieder pēdējais vārds;
  • Nekad nenāk par sliktu izturēties jauki pret priekšnieka sekretāri: viņa ir tā, kura stāsta priekšniekam, ar ko viņš tiksies un sadarbosies;
  • Ja tiekat uzaicināts uz lietuviešu mājām, ir ieteicams namamātei dāvināt vīnu, ziedus vai saldumus;
  • Vienmēr dāviniet nepāra skaitu ziedu: pāra skaits ziedu tiek uzskatīts par sēru zīmi, un tāds skaits tiek nests uz bērēm; krizantēmas arī kalpo tam pašam nolūkam;
  • Pārliecinieties, ka jaunā modeles tipa sieviete, kas ir uz pusi jaunāka par Jūsu biznesa partneri, nav viņa sieva, pirms pievēršaties viņai, pieņemot, ka viņa ir biznesa partnera meita.
  • Lietuvieši ir viesmīlīgi saimnieki, cenšoties nodrošināt bagātīgu cienastu un nepārtraukti aicinot viesus ēst un dzert. Daudzie tosti, lietojot alkoholiskos dzērienus, varētu būt bīstami cilvēkiem ar jutīgu gremošanas sistēmu un tiem, kam nav alkohola tolerances gēna;
  • Māka teikt tostus un stāstīt anekdotes var būt diezgan noderīga, lai atrastu kopēju valodu;
  • Un, galu galā, apmainīšanās ar laipnībām, rūpējoties par draudzīgām partnerattiecībām, ir ļoti vēlama.

Foto: Fotolia

Поделиться

Комментарии

=

* Пожалуйста, заполните сумму в устной форме!

ООО «Latvijas Tālrunis» приглашает пользователей Интернета - читателей портала, писать комментарии к опубликованным статьям и новостям, соблюдая нормы морали, этики и приличия, не подстрекать к насилию, ненависти или дискриминации, не распространять информацию, которая является оскорбительной к достоинству и чести человека, не скрываться за именем другого лица, не делать рекламу без редакционного согласия. В случае, если автор комментариев не соблюдает вышеуказанные правила, их комментарий может быть удален, и ООО «Latvijas Tālrunis» имеет право информировать надзорные органы о возможных нарушениях закона.

Информационные партнеры по всему миру

Эстонские организации поддержки бизнеса

Калининградские организации поддержки бизнеса