Commodus cenas granulu degļiem

Commodus cenas granulu degļiem

Šī gada cenu pieaugums sasniedzis jaunu desmitgades rekordu. Cena augusi gan par elektrību, gan apkuri un ūdens uzsildīšanu, līdz ar to vislielākā inflācija jūtama tieši ar mājokļa uzturēšanu saistītajās izmaksās. Tāpat arī vērojams pārtikas cenu pieaugums, kam par iemeslu ir augošās pārtikas cenas pasaulē un mazāks jaunās ražas daudzums Latvijā. Vispārējā elektrības cenu krīze iekustina ķēdes reakciju – cena pieaug arī citās nozarēs, kuru darbība saistīta ar elektrības izmantošanu. 

Domājot par to, kā izbēgt no inflācijas, viens no risinājumiem ir pāreja uz dabai draudzīgākas enerģijas izmantošanu. Šī iemesla dēļ uzmanības krustugunīs nonākušas arī cenas granulu degļiem. 

Tā kā dabasgāzes cenas turpina pieaugt, saprotams, ka arvien aktuālāki kļūst meklējumi efektīvākas un ilgtspējīgākas apkures sistēmas izvēlē, kas ļautu samazināt mājokļa apsildīšanas izmaksas. Viens no ekonomiskākajiem apkures sistēmu veidiem ir apkure ar granulu katlu, turklāt Commodus cenas granulu degļiem ir pietiekami izdevīgas, lai apkures sistēmas nomaiņa atmaksātos jau tuvāko gadu laikā.

Nost ar malku?
Līdz šim starp populārākajām apkures sistēmām bijušas tās, kurās nepieciešams izmantot fosilo kurināmo. Tomēr tas atstāj graujošu ietekmi uz vidi un ir nozīmīgs siltumnīcefekta gāzu avots. Arī Latvijā tik iecienītā apkure ar malku neatrodas starp Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas rekomendētajiem apkures veidiem. 

Tā vietā Eiropas Savienības fondu ietvaros iedzīvotājiem plānots piedāvāt iespēju pieteikties līdzfinansējumam apkures sistēmas nomaiņai, prioritāri – pret granulu katliem vai siltumsūkņiem. Lai arī cenas granulu degļiem ir zemākas nekā, piemēram, zemes siltumsūkņa izbūves gadījumā, ilgtermiņa izdevīgums jāaprēķina atsevišķi katrā individuālajā situācijā.

Apkure ar malku palielina gaisa piesārņojumu jo sevišķi ziemas laikā. Malkas sadegšanas procesā gaisā nokļūst kaitīgās putekļu PM2,5 daļiņas, kuras ilgtermiņā negatīvi ietekmē arī veselību un samazina dzīves ilgumu. Tām iespējams nokļūt arī plaušu orgānos krūšu daļā, rezultātā veicinot plaušu vēža attīstību. PM2,5 daļiņu ietekme paaugstina iespēju attīstīties plaušu un sirds-asinsvadu slimībām, kā arī paaugstina šo slimību izraisītas nāves iestāšanās risku. 

Pētījumi parāda, ka māju siltumapgāde Latvijā atbildīga par 57% PM2,5 kaitīgo daļiņu piesārņojuma. PM2,5 daļiņas ir viens no galvenajiem gaisa piesārņotājiem Latvijā. Par to klātbūtni iespējams pārliecināties, kad balto sniegu segu pārklājuši melni punktiņi. Vēl viens risks ir nepilnīga kurināmā sadedzināšana, kā rezultātā rodas tvana gāze. To ieelpojot, iespējams piedzīvot infarktu, sirds ritma traucējumus vai saindēties. 

Lai arī apkure ar malku aizliegta netiek, Latvijas gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plāns tuvākajai desmitgadei paredz kaitīgo PM2,5 daļiņu samazināšanu teju uz pusi. To plānots panākt gan ar iedzīvotāju izglītošanu, gan līdzfinansējumu apkures sistēmas nomaiņā. Pateicoties tam, iespējams prognozēt, ka cenas granulu degļiem nākotnē būs vēl izdevīgākas.

Kas ir granulu deglis?
Granulu deglis nodrošina iespēju kurināšanas procesu darīt daudz automātiskāku. Granulu deglis nāk līdzi komplektā ar jaunu apkures katlu, tomēr to ir iespējams pieslēgt arī praktiski jebkuram malkas apkures katlam. Granulu degli tādā gadījumā uzstāda katla durvīs. 

Deglis pats automātiski ieslēdzas, kad telpām nepieciešama apkure, kā arī izslēdzas – kad telpas ir uzsilušas un uzstādītā temperatūra ir sasniegta. Šī iemesla dēļ iespējams ietaupīt laiku un spēkus, jo katls par kurināšanu parūpējas saimnieka vietā – granulu degļi nodrošina automātiskas aizdedzināšanas funkciju.

Pateicoties uzstādītajam deglim, iespējams kurināt ar biomasu – granulām. Lai granulas tiktu padotas uz degli, pie cenas granulu degļiem papildus jārēķinās arī ar izdevumiem par bunkuru, no kura ar transportieri granulas tiek padotas noteiktā apjomā. Lai automātiski regulētu telpas temperatūru, jāpieslēdz arī termostats. 

Kādas ir cenas granulu degļiem?
Kopumā cenas granulu degļiem atšķiras pēc to komplektācijas. Vienkāršākie degļi ir periodiski jātīra – ik pēc pāris dienām, kā arī tiem nav tādas iespējas kā attālināta vadība caur internetu. Ir plašāk komplektēti degļi, kas nodrošina gan automātisko attīrīšanas funkciju, gan attālinātas vadības funkciju. Cenas granulu degļiem šajā kategorijā var būt pat 2–3 reizes augstākas nekā vienkāršajiem. 

Izvēloties kurināt ar granulām, jārēķinās ar ierīkošanas izmaksām, kuras veido gan cenas granulu degļiem, gan izdevumi par granulu tvertni un montāžas materiāliem. Vidēji cenas granulu degļiem kopā ar jau minēto komplektāciju 150–200m2 mājai ir 1500–2000 EUR. 

Tāpat savlaicīgi ieteicams aprēķināt kopējos ar apkuri saistītos izdevumus ikdienā, jo viss neaprobežojas ar granulu katla uzstādīšanu, ņemot vērā cenas granulu degļiem. Nepieciešamais granulu daudzums sezonā atkarīgs gan no mājas siltinājuma, gan katla efektivitātes, tomēr minētajā piemērā provizoriski jārēķinās ar 4–6t granulu. 

Lai siltums neiet zudībā!
Neatkarīgi no izvēlētās apkures sistēmas, vēl viens būtisks nosacījums, lai mājās būtu silti un saražotais siltums neaizbēgtu pa dēļu spraugām, logu šķirbām vai skursteni, ir mājas enegroefektivitāte. Tam ir izšķiroša loma arī kopējās izmaksās par apkuri – jo vājāk siltināta māja, jo vairāk siltumenerģijas nepieciešams saražot, bet – jo dūšīgāk māja nosiltināta, jo efektīvāk saražotais siltums tiek izmantots. 

Kopš 2021. gada visām visām jaunbūvēm, gan dzīvojamām, gan sabiedriskām ēkām, jābūt projektētām kā gandrīz nulles enerģijas mājām. Tas nozīmē, ka cenas  par granulu degli ir tikai visa lielā projekta sākums, lai gādātu par ekonomiska un videi draudzīga mājokļa izveidi. 

Tomēr ar kaut ko jāsāk. Un mājoklim atbilstošas apkures sistēmas izvēle ir nozīmīgs puzles gabaliņš, lai ilgtermiņā būtu gan silti, gan nebūtu jāraizējas par astronomisku rēķinu apmaksu. 

Commodus speciālisti ar 10+ gadu pieredzi nozarē konsultē gan par to, kādas cenas granulu degļiem, gan par to, kādas citas alternatīvas apkures sistēmas vērts apsvērt katrā individuālajā gadījumā. Par granulu degļu veidiem, granulu apkures katliem un citām alternatīvām plašāk iespējams lasīt commodus.lv vai arī neskaidros jautājumus uzdot, zvanot +371 27088108. 

Поделиться

Комментарии

=

* Пожалуйста, заполните сумму в устной форме!

ООО «Latvijas Tālrunis» приглашает пользователей Интернета - читателей портала, писать комментарии к опубликованным статьям и новостям, соблюдая нормы морали, этики и приличия, не подстрекать к насилию, ненависти или дискриминации, не распространять информацию, которая является оскорбительной к достоинству и чести человека, не скрываться за именем другого лица, не делать рекламу без редакционного согласия. В случае, если автор комментариев не соблюдает вышеуказанные правила, их комментарий может быть удален, и ООО «Latvijas Tālrunis» имеет право информировать надзорные органы о возможных нарушениях закона.

Информационные партнеры по всему миру

Эстонские организации поддержки бизнеса

Калининградские организации поддержки бизнеса