Fakti par kredītu kalkulatoriem saimnieciskās darbības veicējiem

Fakti par kredītu kalkulatoriem saimnieciskās darbības veicējiem
Autors: Pexels.com

Kādi kredītu kalkulatori pastāv?

Interneta laikmetam ir liela priekšrocība – viss pieejams ātri, ērti un bieži, pat neizejot no mājas. Arī aizdevumi – lai saņemtu vairumu aizdevumu, vairs nav jādodas pie aizdevēja (piemēram, bankas), un visu var nokārtot attālināti. Kā liecina https://kreditukalkulators.lv/ novērojumi, uz banku jādodas teju tikai lielu aizdevumu gadījumā, piemēram, ja tiek formēts hipotekārais kredīts. Tomēr, ja visu dara ātri, ērti un attālināti, bieži iespējams pieļaut kļūdas. Tā, piemēram, aizņemties dārgāk, nekā to būtu iespējams izdarīt citur. 

Lai izvairītos no šādām situācijām un palīdzētu saimnieciskās darbības veicējiem orientēties kredītu tirgū, tapuši vairāki kredītu kalkulatori. Tos veidojuši gan paši aizdevēji (tajos iespējams redzēt, cik liels aizdevums pieejams, cik būtu ikmēneša maksa u.c. informāciju), gan ir arī neitrāli kalkulatori, kas salīdzina visus aizdevumus kopā, tos sakārtojot pēc principa – izdevīgākais. Tāpat izveidots kredītu kalkulators, kurā iespējams neitrāli pārbaudīt, cik patiesībā izmaksā kredīts.

Kā darbojas katrs no kalkulatora veidiem?

Katrs aizdevējs ir ieinteresēts pārdot tieši savu aizdevumu, tāpēc savā mājaslapā izvieto kalkulatorus, kas satur informāciju tikai par tā piedāvāto aizdevumu. Visbiežāk te tiek izmantotas krāsas, attēli un citi vizuālie materiāli, tiek reklamēti zemākie pieejamie procenti un veikti dažādi mārketinga triki, lai aizņēmēju pārliecinātu aizņemties tieši pie konkrētā aizdevēja. Bieži ar mazākiem burtiem tiek norādīta, piemēram, gada procentu likme vai kopējā maksājamā summa, lai potenciālo aizņēmēju neatbaidītu un liktu viņam domāt, ka aizdevums ir izdevīgāks, nekā tas patiesībā ir.

Savukārt neitrālā kredītu kalkulatorā iespējams vispārīgi salīdzināt dažādu aizņēmēju piedāvātos nosacījumus un, tos visus uzmanīgi ievadot, redzēt aizdevuma “kopīgo bildi” jeb pašu galveno – cik aizdevums patiešām izmaksās gan mēnesī, gan kopā. Tā iespējams vairāku aizdevēju piedāvājumus salīdzināt un izvēlēties izdevīgāko.

Pašā pēdējā kalkulatora tipā – kalkulatorā, kas salīdzina dažādus aizdevējus –, tiek salīdzināti vairāku aizdevēju piedāvātie kredītprocenti dažādiem aizdevuma veidiem. Šādā veidā iespējams atrast izdevīgāko aizdevēju un tādējādi ietaupīt simtus un pat tūkstošus eiro.

Kas piedāvā šos kalkulatorus un kādiem mērķiem tie ir piemēroti?

Jau minēts, ka individuālos kalkulatorus piedāvā katrs aizdevējs pats. Savukārt salīdzināšanas kalkulatorus piedāvā uzņēmumi, kas darbojas kā starpnieki starp aizdevēju un aizņēmēju. Šie portāli ir līdzīgi Latvijā populārajiem preču salīdzināšanas portāliem, kas paši neko netirgo, bet tikai saved kopā pircēju ar pārdevēju. 

Kredīta aptuvenās izmaksas, kas var būt noslēptas līgumā 

Kā ikvienā citā nozarē, viss slēpjas noslēgtā līguma detaļās, un, ja aizņēmējs paraksta neizdevīgu aizdevuma līgumu, tad būtībā viņš pats vien ir vainīgs. Šobrīd valsts ierobežo īpaši neizdevīgu kredītu izsniegšanu, tomēr tas nemaina faktu, ka divi vienādi aizdevumi var izmaksāt divas pilnīgi dažādas summas. Novērojumi liecina, ka vislielākās atšķirības novērojamas, ja iecerēts auto kredīts. Šādu aizdevumu gadījumā viens un tas pats auto var izmaksāt gan 8500 eiro, gan 13 tūkstošus eiro. Un tas viss tikai tāpēc, ka aizņēmēji bieži neiedziļinās piedāvājumā un nemeklē izdevīgākos variantus. Visbiežāk detaļas, kas tiek paslēptas līgumā, ir šādas: kredīta piešķiršanas maksa, konta ikmēneša apkalpošanas maksa, aizdevuma ātrās izsniegšanas maksa vai kredīta noteikumu maiņas maksa. Un, protams, bieži nekas pat netiek slēpts un aizdevums vienkārši ir neizdevīgs, taču aizņēmējs par to pat nenojauš.

Поделиться

Комментарии

=

* Пожалуйста, заполните сумму в устной форме!

ООО «Latvijas Tālrunis» приглашает пользователей Интернета - читателей портала, писать комментарии к опубликованным статьям и новостям, соблюдая нормы морали, этики и приличия, не подстрекать к насилию, ненависти или дискриминации, не распространять информацию, которая является оскорбительной к достоинству и чести человека, не скрываться за именем другого лица, не делать рекламу без редакционного согласия. В случае, если автор комментариев не соблюдает вышеуказанные правила, их комментарий может быть удален, и ООО «Latvijas Tālrunis» имеет право информировать надзорные органы о возможных нарушениях закона.

Информационные партнеры по всему миру

Эстонские организации поддержки бизнеса

Калининградские организации поддержки бизнеса