Kā darbojas 3D printeris?

Kā darbojas 3D printeris?

3D printeri pašlaik jau vairumā atrodami uzņēmumos, medicīnas iestādēs, privātajā lietošanā un pat skolās. To galvenais uzdevums ir veidot jeb “drukāt” reālus taustāmus priekšmetus, tostarp krāsainus un ar augstu detalizācijas pakāpi. Atkarībā no printera modeļa un lietotāja iemaņām tie var būt objekti ražošanas, pētniecības un uzņēmējdarbības mērķiem (piem., produkcijas paraugi izpētei, ēku maketi celtniecības vajadzībām, medicīniskās protēzes utt.), kā arī vienkāršas sadzīviskas lietas - kastītes mantu uzglabāšanai, telefona vāciņi, bižutērija, knaģi, kancelejas piederumi, rotaļlietas bērniem utt. Variantu ir daudz – atliek vien tos realizēt dzīvē! Ja 3D druka Jums ir kaut kas jauns un šķietami pārāk sarežģīts, mēs pastāstīsim par šo progresīvo printeru galvenajiem darbības principiem un Jūs redzēsiet, ka 3D objektus pašlaik var izveidot pat nelietpratēji!

No kā var veidot priekšmetus?

3D printeris veido apjomīgus priekšmetus no tūkstošiem plakano slāņu. Un šie slāņi var būt no dažādiem materiāliem – neilona, polikarbonāta, polietilēna, koksnes imitācijas ar dabīgo koku kā pildījumu, metāla u.c. Būtībā, izvēloties sev 3D printeri, jums uzreiz jātiek skaidrībā ar to, no kura materiāla gribēsiet veidot objektus.

Populārākā ir printēšana ar plastikāta materiāliem pēc FDM un FFF tehnoloģijas. Plastikāts šādiem printeriem ir satīts spolē kā diegs. Drukas procesā diegs tiek kausēts, pakāpeniski klājas slāņiem un tūdaļ arī atdzesējas, diezgan precīzi īstenojot 3D modeli dzīvē (ar 0,1 mm precizitāti). Metode ir vienkārša, ekoloģiska (bez ķimikālijām) un cenas ziņā pieejamākā, jo plastmasa ir lētākais no iespējamiem 3D drukas materiāliem. Šo iemeslu dēļ tieši FDM un FFF printeri pašlaik ir pieprasītākie lietošanai mājās un skolās. Turklāt daudzi printeru modeļi ir iesācēju sapnis, jo gandrīz uzreiz gatavi drukāšanai. Vajadzēs vien pieslēgt iekārtu datoram, minimāli pieregulēt, salikt drukas izejmateriālus un palaist procesu! Ja rodas jautājumi, daudzās interneta vietnēs atrodamas 3D drukāšanas pamācības. Tādas lielākoties ir pievienotas arī pašiem 3D printeriem.

Izvēloties sev printeri drukāšanai ar plastikātu, jāņem vērā, ka konkrēts modelis var būt paredzēts tikai konkrētam plastikāta veidam. Piemēram, druka ar neilonu būs dārgāka, PLA cenas ziņā būs lētāks, taču materiāls slikti panes mehāniskās slodzes, PET – nedaudz dārgāks, bet izturīgāks.

 

Drukāšana aizsākas ar 3D modeli

Ar printeri un izejmateriāliem vien ir par maz, lai ķertos pie drukāšanas. Jums vajadzīgs tā vēlamā objekta virtuālais 3D modelis. Ir divi varianti, kā to iegūt. Vienkāršākais, kurš īpaši patiks iesācējiem – izvēlēties 3D objekta veidni specializētās interneta vietnēs. Pašlaik tādu vietņu ir daudz, un tajās var atrast jau pāris miljonus bezmaksas modeļu dažādām interesēm un drukāšanas iemaņu līmenim.

Otrs variants ir komplicētāks, bet interesantāks! Ja izprotat 3D printēšanas pamatus un esat draugos ar datoru, var veidot printējamo trīsdimensiju modeli patstāvīgi speciālās programmās. Priekšrocība būs oriģināls dizains pēc savas patikas, piemēram, rotaļlieta pēc bērna veidotā zīmējuma, ekskluzīvs viedtālruņa vāciņš, lampas abažūrs vai vāze.

Kad virtuālais modelis ir izveidots vai izvēlēts, jāķeras pie tā sadales slāņos speciālā Slicer programmā. Tad noslāņotais modelis jāsūta uz 3D printera un jāpalaiž drukāšana. Varēsiet vērot, kā slāni pa slānim top vēlamais priekšmets! Jo lielāks un detalizētāks tas ir, jo vairāk laika aizņems druka. Tās var būt arī vairākas dienas.

3D drukāšana raisa interesi daudzos, jo tas ir kaut kas samērā jauns mūsu platuma grādos un arī perspektīvs. Paredzams, ka ar laiku šādas iekārtas parādīsies daudzās mājās kā darba instruments, sadzīves palīgs, pamācošs komplekss vai rotaļlietu avots. Ja arī jūs vēlētos tikt pie šādas progresīvās iekārtas, labā ziņa ir tāda, ka pašlaik 3D printeri pieejami plašā cenu diapazonā. Iegādāties tos vēl izdevīgāk jūs varat interneta veikalā 220.lv. Tieši te vairumā atradīsiet 3D drukāšanas iekārtas, no kurām varēsiet izvēlēties sev vēlamo drukas tehnoloģiju (pieejami arī populārie FDM printeri), ātrumu, precizitāti, parametrus (cik lielus priekšmetus iespējams veidot) un noderīgus papildinājumus (piemēram, bezvadu pieslēgumu). E-veikalā varēsiet izvēlēties arī vajadzīgā materiāla, diametra un krāsas 3D printēšanas diegus. Lai kādu modeli jūs izvēlētos, varat būt droši, ka pat nedārgs printeris ar samērā lētiem izejmateriāliem ļaus iegremdēties maģiskajā 3D drukāšanas pasaulē, kurā īstenot savas praktiskās un radošās idejas!

Поделиться

Информационные партнеры по всему миру

Эстонские организации поддержки бизнеса

Калининградские организации поддержки бизнеса