Kā izvēlēties elektroauto uzlādes staciju privātai un korporatīvai lietošanai?

Kā izvēlēties elektroauto uzlādes staciju privātai un korporatīvai lietošanai?
Autors: Shutterstock

Daudzi jau paspējuši atzinīgi novērtēt „zaļo” enerģiju jeb elektrību kā alternatīvu ierastajai dīzeļdegvielai un benzīnam. To var redzēt pēc elektromobiļu skaita pieauguma mūsu platuma grādos un arvien jaunām elektroauto uzlādes vietām, kuras parādās degvielas uzpildes stacijās, pie lielākām viesnīcām, tirdzniecības centru stāvvietās u.c. publiskās vietās. Biežāk šādas stacijas sāk iegādāties arī privātai lietošanai un uzstādīšanai pie uzņēmumiem – vairāku iemeslu dēļ.

Personīgās uzlādes stacijas privilēģija ir tāda, ka varat uzlādēt auto sev ērtā vietā: privātmājas pagalmā, garāžā, privātajā vai uzņēmuma stāvvietā. Turklāt lādēt var laikā, kad auto vismazāk vajadzīgs: kad guļat vai strādājat. Arī salīdzinājumā ar uzlādi no standarta kontaktligzdas, kura, kā zināms, iespējama visiem elektromobiļiem, priekšrocības ir būtiskas. Lādējoties no speciālās uzlādes stacijas, process ir drošāks elektrotīklam, daudz raitāks (vismaz 2–4 reizes) un, attiecīgi, energoefektīvāks.

Tātad, ja jums ir elektromobilis vai esat uzņēmējs, kurš vēlas rūpēties par resursu optimizāciju un darbinieku labklājību, privātā uzlādes stacija ir racionāls ieguldījums. Lai atvieglotu jums izvēli, mēs pastāstīsim par svarīgākajiem pieturpunktiem, kuri varētu noderēt jums piemērotākā elektroauto uzlādes stacijas modeļa iegādē. 

Stacijas jauda
Stacijas jaudas izvēle ir primārais jautājums, jo šajā jomā ir savi būtiski ierobežojumi. Būs jārēķinās ar to, kādu uzlādes strāvu jūsu auto spēj apstrādāt jeb kāda jauda ir tā iekšējai uzlādes iekārtai. Mūsdienās lielākā daļa elektromobiļu aprīkota ar iekšējām uzlādes iekārtām ar 3,6 vai 7,2 kW jaudu. Šo rādītāju ražotājs norāda auto tehniskajā specifikācijā, un to nevar ignorēt, jo tieši tādu jaudu auto varēs paņemt no uzlādes stacijas. Taču tas nenozīmē, ka ārējās stacijas jaudai burtiski jāsakrīt. Praksē racionālāk izvēlēties staciju ar rezervi – piemēram, 7,4, 11 vai pat 22 kW, turklāt ar regulējamu jaudu. Tā jūs nodrošināsiet sevi situācijām, kad atbrauc ciemiņi, korporācijā parādās elektromobilis ar jaudīgāku iekšējo uzlādes iekārtu vai nākotnē jūs izdomājat pamainīt savu auto. Taču neaizmirstiet apsvērt, vai jaudīgāka uzlādes stacija nepārslogos jūsu elektrotīklu. Ja pārliecības nav, šajā jautājumā ieteicams konsultēties ar speciālistu, kurš ieteiks jūsu situācijai piemērotāko variantu. Iespējams, ka nāksies palikt pie 7,4 kW stacijas vai arī lietot jaudīgāku staciju tikai nakts laikā, kad citas mājokļa elektroiekārtas (elektriskā plīts, tējkanna u.tml.) atslēgtas.

Ja jūsu mājoklī vai uzņēmumā ir iespēja pieslēgties trīsfāžu tīklam, labāk uzreiz izvēlēties trīsfāžu uzlādes staciju. Risinājums būs dārgāks, taču daudz drošāks elektrotīklam (nodrošinās vienmērīgāku tīkla darbību), kā arī ātrāks un izdevīgāks – auto īpašniekam. Cik ātra būs uzlāde? Tas ir atkarīgs arī no auto akumulatora ietilpības. Jaudīgākiem elektromobiļu modeļiem ietilpība var būt pat 62 kWh un 80 kWh. Lai aprēķinātu nepieciešamo uzlādes laiku, izdaliet akumulatora ietilpību ar stacijas uzlādes jaudu.

Stacijas ligzda un uzlādes kabelis
Pārdošanā esošās stacijas aprīkotas ar kabeli vai arī ar rozeti, pie kuras nepieciešams pieslēgt atbilstošo kabeli. Mājas apstākļos ērtākās ir stacijas ar kabeli, kuras vienmēr gatavas lietošanai. Taču ņemiet vērā, ka ne visām stacijām kabelis jau iekļauts komplektā. Pērkot to atsevišķi, jāzina, kāds ir uzlādes kabeļa uzgalis un vai tas derēs konkrētai stacijas ligzdai. Atkarībā no auto modeļa uzgalis var būt Type 1 vai Type 2. Otrais no minētajiem variantiem ir izplatītākais Eiropā (Audi, Bmw, Kia, Volvo un daudzām citām elektromašīnām). Tātad, ja jūsu īpašumā būs stacija ar Type 2 ligzdu, nepieciešamības gadījumā varēsiet uzlādēt arī draugu mašīnu un neraizēties par jaunu staciju, ja izdomāsiet pirkt jaunu auto. Iegādājoties papildu kabeli (adapteri), Type 2 stacija būs saderīga arī ar Type 1 savienojuma transportlīdzekļiem. Tātad – pašlaik tas ir universālākais variants. 

Izvēloties kabeli, pievērsiet uzmanību, ka tie atšķiras pēc garuma un izturības pret dažādiem laikapstākļiem. Praktiskākie ir vismaz 5 m garie modeļi. Ja plānojat uzstādīt staciju ārā, svarīgi, lai kabelis un arī pati iekārta spētu darboties aukstumā (apskatieties ražotāja pieteikto darbības temperatūru) un mitrumā. No lietus un sniega “nebaidīsies” IP54, IP55, IP56, IP65 klases modeļi.


Citi novērtējamie aspekti
Uzlādes stacija ir ieguldījums ne vienam gadam un, visticamāk, arī ne vienai vien mašīnai. Tādēļ jāparūpējas arī par tās ilgmūžību, kā arī komfortablu lietošanu. Šim nolūkam novērtējiet tālāk minētos parametrus.

  • Aizsardzība. Tie ir mehānismi pret pārspriegumu, sprieguma svārstībām, pārkaršanu, īssavienojumu, līdzstrāvas noplūdi (DC). Katrs no tiem sadārdzina iekārtu, taču atmaksājas ar tās ilgāku kalpošanu.
  • Stiprināšanas veids. Stacionārās pie sienas liekamās kontaktligzdas kastītes jeb tā saucamie Wall box modeļi ir kompaktākie un parocīgākie privātajai lietošanai.
  • RFID karte, PIN kods, atslēga – noderēs, ja stacija atradīsies publiskā vietā (piemēram, pie vairāku biroju ēkas). Ar minētajiem piekļuves rīkiem varēsiet nodrošināt uzlādi tikai saviem darbiniekiem.
  • “Gudrās” iespējas – savienojamība ar tīklu (WiFi, 3G, 4G), viedtālruni, datoru, gudrās mājas sistēmu. Šie modernie papildinājumi padarīs lietošanu maksimāli patīkamu un ērtu.
  • Cena. Uzlādes iekārtas iegāde savam elektromobilim nav lēts pasākums, tādēļ jāapsver optimāls modelis no jums nepieciešamās jaudas un dažādu iekārtas papildinājumu viedokļa.

Tikt pie ilgmūžīga risinājuma un nepārmaksāt jūs varat interneta veikalā 220.lv. Tieši te var ērti un izdevīgi atrast elektroauto uzlādes staciju, kuru uzstādīt lietošanai mājās vai savā uzņēmumā: tostarp ar maksimāliem jaudas parametriem (11 un 22 kW), strāvas padeves regulēšanas iespējām, populāro Type 2 kontaktligzdu, parocīgā Wall Box formā, ar mitrumizturīgo korpusu lietošanai ārā utt. Pilnvērtīgai lietošanai piedāvājumā arī tādas atsevišķi nopērkamas sastāvdaļas kā uzlādes kabeļi (no 3,6 līdz 22 kW), staciju statīvi, kabeļu uzglabāšanas somas. Nodrošiniet savu elektroauto ar visu nepieciešamo vienuviet, lai bez raizēm baudītu visas „zaļās” enerģijas sniegtās priekšrocības! 

Поделиться

Информационные партнеры по всему миру

Эстонские организации поддержки бизнеса

Калининградские организации поддержки бизнеса