Somijas importa tendences

Somijas importa tendences

Somija pēdējo gadu laikā ir bijusi viena no visveiksmīgākajām ekonomiskām ES, taču arī Somijas ekonomiku 2009.gadā ietekmēja globālā finanšu krīze, lai arī ne tik smagi kā citas valstis, jo nebija nekustamā īpašuma krīzes, banku sektors necieta tik ievērojamus zaudējumus kā citās valstīs un bezdarba kāpums nesasniedza prognozēto. Taču krīze spēcīgi ietekmēja eksportu un vietējo pieprasījumu.

Somija ir rūpnieciski attīstīta valsts - tās saimniecisko pamatu veido bagātie meža un ūdens resursi, investīcijas un modernas tehnoloģijas. Turpinot rakstu sēriju par Latvijas eksporta partneru uzņēmējdarbības vidi, Balticexport.com apkopojis Somijas importa tendences.

Somijas nozīmīgākās importa partnervalstis un importētās preces

2013.gadā Somijas importa apjoms veidoja pavisam 60,71 miljardus eiro. Galvenā Somijas importa partnervalsts ir Zviedrija. Šīs valsts importētās preces un pakalpojumi pērn veidoja 16% no kopējā Somijas importa apjoma. Zviedrijai seko Krievija ar 15.9% importa. Trešā lielākā Somijas importa partnere ir Vācija (13,7%), kam seko Nīderlande (6,9%), Francija (3,1%), Ķīna (3%) un Lielbritānija (3%), liecina Somijas statistikas pārvaldes dati.

Ievērojamu daļu no Somijā importētajām precēm veido nafta un tās produkti – to kopsumma 2013.gadā bijusi 14,14 miljardi eiro, kas ir 23,4% no kopējā importa apjoma. Tāpat pagājušajā gadā Somijā importēti mehāniskās iekārtas 7,15 miljardu eiro vērtībā, elektriskās iekārtas (5,03 miljrd. eiro), transporta iekārtas (4,01 milj. eiro), dzelzs un tērauds (2,2 milj. eiro), plastmasas un gumijas izstrādājumi (2,04 milj. eiro).

Latvijas eksports uz Somiju

No Latvijas uz Somiju eksportēto preču un pakalpojumu apjoms 2013.gadā sastādījis 364,1 miljonus eiro jeb 2,7% no Latvijas kopējā eksporta, kas ir par 2% mazāk nekā 2012.gadā.

Latvijas preču eksports uz Somiju pagājušajā gadā bijis 265,8 miljoni eiro. Visvairāk no Latvijas uz Somiju tiek eksportēti koksnes izstrādājumi, kas veido 29% no kopējā eksporta apjoma. Otra nozīmīgākā Latvijas eksporta preču grupa ir metālu izstrādājumi – pērn tā veidojusi 20% no eksporta uz Somiju. Nozīmīgu eksporta daļu veido arī ķīmiskie produkti (8%), minerālprodukti (7%), mašīnas, mehānismi un elektriskās iekārtas (6%), augu valsts produkti (5%), tekstilpreces (5%), transporta līdzekļi (3%), papīra izstrādājumi (3%), pārtikas preces (3%) un citi priekšmeti (11%).

2013.gadā Latvija uz Somiju eksportējusi pakalpojumus 98,4 miljonu eiro apmērā. Gandrīz pusi no šīs summas (40,9 miljonus eiro) veidojuši komercdarbības pakalpojumi. Šajā nozarē lielākos ienākumus devuši saimnieciskās darbības pakalpojumi (18 032 tūkstoši eiro), informācijas un datorpakalpojumi (12 677 tūkst. eiro), būvniecība (7 852 tūkst. eiro), kā arī sakaru pakalpojumi (2 278 tūkst. eiro). Tam seko transporta pakalpojumi, kas sastādījuši 29,3 miljonus eiro. Lielāko vērtību veido autotransporta pakalpojumi (9956 tūkst. eiro), kam seko jūras transports (8 681 tūkst. eiro), gaisa transports (7 130 tūkst. eiro) un dzelzceļa transports (3 505 tūkst. eiro). Trešā Latvijas eksportēto pakalpojumu grupa ir tūrisma pakalpojumi – 28,1 miljonu eiro eksports.

Aktuālās prognozes

  • Somijā izaugsme, visticamāk, būs lēnāka nekā prognozējām pērn oktobrī publicētajā Swedbank ekonomikas apskatā.
  • Pasaules ekonomisti norāda, ka recesija ir beigusies, bet atgūšanās būs lēna. Pēc 1.2% IKP krituma pērn, 2014.gadā ekonomika augs par 0.8% un 1.8% 2015.gadā. Lai izaugsme būtu spējāka, ar eksportu vien nepietiek, uzskata ekonomisti, bet mājsaimniecību patēriņš šogad vēl turpinās sarukt.
  • Swedbank Latvia 2014.gada augustā klajā nākušajā pētījumā norāda, kaārējais pieprasījums pakāpeniski augs, bet darbaspēka izmaksas ir augstas un pērn rudenī panāktā vienošanās samazināt algu pieauguma tempu jūtamu pozitīvu efektu eksporta konkurētspējai dos tikai pēc vairākiem gadiem.

Foto: EPA/LETA

Поделиться

Комментарии

=

* Пожалуйста, заполните сумму в устной форме!

ООО «Latvijas Tālrunis» приглашает пользователей Интернета - читателей портала, писать комментарии к опубликованным статьям и новостям, соблюдая нормы морали, этики и приличия, не подстрекать к насилию, ненависти или дискриминации, не распространять информацию, которая является оскорбительной к достоинству и чести человека, не скрываться за именем другого лица, не делать рекламу без редакционного согласия. В случае, если автор комментариев не соблюдает вышеуказанные правила, их комментарий может быть удален, и ООО «Latvijas Tālrunis» имеет право информировать надзорные органы о возможных нарушениях закона.

Информационные партнеры по всему миру

Эстонские организации поддержки бизнеса

Калининградские организации поддержки бизнеса