Trīs soļi, kā kļūt par eksporta "zvaigzni"
Labs produkts, reāls biznesa plāns vai darboties spējīga komanda - šie ir apsvērumi, pēc kuriem finanšu profesionāļi vērtē biznesu. Eksports ir jaunā Latvijas uzņēmēju mantra, taču kādi ir efektīvākie soļi, lai satiktu savu investoru un iekarotu citu valstu tirgus?
Lūk, ko dažādiem biznesa attīstības posmiem iesaka Latvijas eksporta izcilnieku kustības "The Red Jackets" līdzautore Inese Andersone, attīstības finanšu institūcijas "Altum" valdes loceklis Jēkabs Krieviņš un Baltijas riska kapitāla fondu pārvaldnieka "BaltCap" partneris Sandijs Āboliņš-Ābols.
1. Biznesa uzsākšana: paša un ģimenes uzkrājumi, atbalsta programmas vai pūļa finansējums
"Jādomā, biznesa ideja būs veiksmīga, jo pats esmu uzkrājis pietiekamas zināšanas, zinu, kur meklēt profesionāļu padomu, atliek vien savākt finanšu līdzekļus," tā Latvijā ik gadu domā vairāki tūkstoši cilvēku – ambiciozi profesionāļi, azartiski tehnoloģiju speciālisti, jaunās māmiņas un citi, kuri algotu darbu vēlas nomainīt pret rosīšanos savā uzņēmumā.
Teju 80% jauno uzņēmēju biznesa uzsākšanai izmanto pašu uzkrājumus, bet katrs piektais šim nolūkam aizņemas līdzekļus no tuviniekiem, liecina attīstības finanšu institūcijas "Altum" pirms pāris gadiem veiktā biznesa iesācēju aptauja. Populārās "Altum" programmas ir viens no Latvijā pieejamākajiem biznesa uzsākšanas un attīstības instrumentiem, taču konkrēto atbalsta programmu nosacījumi nebūs piemēroti pilnīgi visiem projektiem.
Tādēļ arī ne viens vien mūsu valsts iedzīvotājs ir mēģinājis ar savu ideju aizraut cilvēkus visā pasaulē, izmantojot pūļa finansējuma (crowdfunding) vietnes, piemēram, "Kickstarter", "Rockethub", "Indiegogo". Zināmākie veiksmes stāsti ir moderna dizaina elektriskās indukcijas tējkanna "Miito" un lidaparāts "Airdog". "Samest naudu" kādas idejas komerciālai realizācijai piedāvā arī Latvijā nesen darbu uzsākusī "Projektu banka" un igauņu "Hooandja".
2. Projekta attīstība: granti, akseleratori, piedalīšanās konkursos
Profesionāli finanšu investori un uzņēmēji viens otru pamana un izvērtē arī dažādos biznesa konkursos un akseleratoros. Investori, tostarp riska investīciju fondi, nemitīgi meklē iespējas ieguldīt līdzekļus potenciāli veiksmīgos projektos, savukārt konkursi ir lieliska jaunā uzņēmēja spēju un sasniegumu pārbaude. Latvijā zināmākā ir grantu programma "Atspēriens" un biznesa ideju konkurss "Ideju kauss".
"Ja uzņēmējam izdodas pārliecināt vērtētājus par sava projekta dzīvotspēju un produkta priekšrocībām, tad palielinās gan klientu loks, gan potenciālo finansētāju pārliecība par to, ka konkrēto ieceri ir vērts atbalstīt," skaidro "Altum" valdes loceklis Jēkabs Krieviņš.
Piemēram, "Altum" veidojas veiksmīga sadarbība ar "The Red Jackets" jauno eksporta zvaigžņu konkursa "Rising Stars" laureātiem, lielākā daļa no tiem šobrīd izmanto institūcijas piedāvātās iespējas – valsts atbalsta aizdevumus, kredītu garantijas un riska kapitālu.
Tirgus izpētes un eksporta konsultāciju uzņēmuma "GatewayBaltic" aprēķini atklāj, ka vienpadsmit "uzlecošo zvaigzņu" kopējais apgrozījums 2014.gadā, salīdzinot ar 2012.gadu, pieauga par 105% un sasniedza deviņus miljonus eiro. Starp citu, vēl līdz 31.augustam ir iespēja pieteikties konkursā par uzlecošās eksporta zvaigznes jeb "Rising Stars" titulu.
3. Vajadzība augt: investīciju fondu ieguldījumi un komercbanku aizdevumi
Teju jebkuram veiksmīgam uzņēmējam pienāk brīdis, kad ir jāizlemj, apmierināties ar esošo biznesa līmeni, vai "lēkt nezināmajā", proti, meklēt pilnīgi jaunus tirgus, pirkt jaudīgākas iekārtas, attīstīt jaunus produktus.
Domājot par iespēju iegūt vairāku simtu tūkstošu vai miljonu lielas investīcijas, pirmais prātā nāk komercbanku piešķirtais finansējums - dažāda veida kredīti, līzings, u.c. Taču, ja plānotā izaugsme ir pārāk strauja un grūti prognozējama, tad piemērotāki var būt citi finansējuma risinājumi, piemēram, valsts atbalsta aizdevumi vai riska kapitāla fondu atbalsts. Latvijā pieejamo riska kapitāla fondu kontaktus var meklēt arī vietnē www.labsoflatvia.com/finances
Šie investīciju fondi pievērš īpašu uzmanību uzņēmumiem, kuriem ir vērā ņemams eksporta potenciāls. Piemēram, šokolādes trifeļu ražotne "Pure Chocolate", kuras īpašnieki vairākus gadus neatlaidīgi attīstīja savu produktu, tajā ieguldot savus un citur piesaistītus līdzekļus, pēc uzlecošās zvaigznes ("Rising Stars") titula iegūšanas kustības "The Red Jackets" konkursā izpelnījās plašu uzmanību biznesa vidē. Spēcīgi uzņēmēji, kvalitatīvi produkti un atpazīstamība bija būtiskākie faktori, lai Baltijas riska kapitāla fondu pārvaldnieks "BaltCap" pieņemtu lēmumu par investīciju veikšanu uzņēmumā tālākai eksporta tirgu iekarošanas veicināšanai.
Foto: Juno Muellet