Eksperte: Mūsdienīgam uzņēmumam vairs nepietiek tikai ar mājas lapu, "Facebook" un "Twitter"

Eksperte: Mūsdienīgam uzņēmumam vairs nepietiek tikai ar mājas lapu,

SIA "WIT Berry" vadītāja, grāmatas "Pārdotspējīgi teksti interneta mājaslapām" autore un Biznesa augstskolas Turība absolvente Linda Kimeiša stāsta, kādas kļūdas uzņēmumi visbiežāk pieļauj, veidojot mājas lapas.

Tāpat Kimeiša dalās ar padomiem, kā veidot mājas lapu, lai tā piesaistītu potenciālo klientu uzmanību.

Klientiem jāpiedāvā viegli uztverami skaidrojumi par uzņēmumu un nozari

Tipiskākās kļūdas, kas tiek pieļautas uzņēmumu mājas lapās, ir dažādas. Uzņēmēji bieži vien pārzina savu pārstāvēto nozari tik labi, ka nespēj pasniegt vienkāršotu informāciju klientam, kurš šajā jomā neorientējas. Protams, ir tikai normāli.

Veidojot sava uzņēmuma aprakstu vai stāstot par savu produkciju, ieteiktu šos tekstus pirms publicēšanas iedot izlasīt cilvēkiem, kuri nedarbojas šajā jomā, tādejādi pārbaudot, vai informācija ir pietiekami viegli uztverama un saprotama. Protams, ir vēl daudz un dažādu triku, kurus vēlams zināt un pielietot.

Sociālie tīkli nevar aizstāt mājas lapu

Mēs dzīvojam informācijas laikmetā, kurā viss nepārtraukti mainās un attīstās. Neraugoties uz to, ka darbojos komunikācijas nozarē, arī es reizēm nespēju tikt līdzi visām inovācijām. Attiecīgi, ja cilvēks darbojas kādā noteiktā nozarē, viņam vienlaicīgi jādomā par uzņēmuma attīstību, par izmaiņām šajā nozarē, par to, kā gūt peļņu, un ir gandrīz neiespējami vienlaicīgi sekot līdzi arī mārketinga inovācijām, tāpēc viennozīmīgi ir vajadzīgs kāds darbinieks, palīgs vai ārpakalpojums tieši mārketinga aktivitātēm.

Mājas lapa ir centrālā vieta, kur izvietot visu nepieciešamo informāciju. Protams, sociālie tīkli ir strauji attīstījušies un mūsdienās piedāvā tādas iespējas, kādu agrāk nebija. Piemēram, Facebook.com iespējams publicēt klientu atsauksmes, aprakstīt pakalpojumus, u.tml. Mājas lapa tomēr sniedz plašākas iespējas parādīt savu identitāti.

Vispirms – skaidri jādefinē mērķis

Lai izveidotu veiksmīgu mājas lapu, uzņēmumam ir skaidri jāzina savi mērķi. Kad ir skaidri definēts mērķis, visu pārējo iespējams pakārtot. Ikviena uzņēmuma mērķis ir peļņas gūšana un labākas pasaules veidošana, kam ir pakārtoti citi jautājumi – kā pelnīt, kā izglītot, informēt, kā veiksmīgāk parādīt savu piedāvājumu, kādu ziņu vēlas nodot klientam u.tml. Jāņem vērā, ko lapas apmeklētājs padomās, un, kāda varētu būt viņa iespējamā rīcība. Jādomā ne tikai par to, kāds ir mājas lapas mērķis kopumā, bet arī katras sadaļas mērķis, katra ieraksta mērķis, katras publikācijas sociālajos tīklos u.tml.

Attēli un video izkonkurē rakstīto tekstu

Veidojot mājas lapu, lai tā piesaistītu klientus, noteikti jāpadomā par tādu dizainu, kuru nākotnē iespējams attīstīt. Nevajadzētu izvēlēties tādus dizaina elementus, kas pēc gada vai diviem būs pilnībā novecojuši. Tāpat jāņem vērā, kā mūsdienās vizuālā informācija ir daudz aktuālāka, nekā teksti. Attēli un video bieži izkonkurē rakstīto tekstu.

Ja kādreiz mērķauditorija tika noteikta, ņemot vērā vecumu, dzimumu, izglītības līmeni, tad mūsdienās tas tiek darīts definējot pircēju personas – tas nozīmē, ka, pamatojoties uz pieejamo informāciju, lapas veidotāji izvēlas personas, kas būs uzņēmuma klienti. Vispirms tiek izveidotas vairākas attiecīgā uzņēmuma pircēju personas, pēc tam šīm personām tiek pieskaņoti produkti vai pakalpojumi. Šādi ir daudz vieglāk saprast, kādam jābūt mājas lapas tekstam, lai tas uzrunātu attiecīgo cilvēku.

Iekarot savu vietu Google meklētājā

Katras mājas lapas veidotājs, protams, vēlas, lai lapu varētu viegli atrast, izmantojot Google meklētāju - to iespējams panākt, izmantojot atslēgas vārdus, piemēram, ja uzņēmums piedāvā iegādāties kreklus, tad arī dažādos aprakstos mājas lapā, mēs cenšamies maksimāli bieži izmantot vārdu "krekls", aizmirstot, ka visticamāk arī citi kreklu ražotāji dara tieši to pašu. Izmantojot tikai tādu atslēgas vārdu, ir ļoti grūti iegūt labu pozīciju google meklētājā, tāpēc aicinu aizdomāties un pielietot atslēgas vārdus, kas ir saistīti ar attiecīgo produktu. Turpinot piemēru par krekliem, jāņem vērā, ka var būt sporta krekli, uzvalku krekli, vīriešu krekli, u.tml., un atslēgas vārdi maksimāli jāpietuvina produktam. Ja tirgojam sporta kreklus, mums nav nepieciešams, lai mājas lapu apmeklē cilvēks, kurš meklē uzvalka kreklu, lietderīgāk būtu, ja mājas lapu apmeklētu cilvēks, kurš vēlas iegādāties sporta preces un apģērbu. Jāņem vērā, ka pozīcijas Google meklētāja rezultātos nosaka, ne tikai teksts un atslēgas vārdi, bet arī daudzi citi tehniski faktori - tātad programmētāja darbs.

Jāvēro, ko dara konkurenti

Noteikti jāvēro arī konkurenti, proti, pētot un analizējot, ko dara mūsu konkurenti, varam izvairīties no dažādām kļūdām. Ieteiktu papētīt, kā konkurenti veido savas mājas lapas, kāda ir viņu komunikācija sociālajos tīklos u.tml. Šeit gan nevajadzētu ieslīgt galējībās - nav nepieciešams no galvas zināt, ko dara visi konkurenti, tāpat noteikti nav nepieciešams darīt tieši tāpat.

Nevajag gaidīt tūlītēju atdevi

Interneta lietotāji mūsdienās ļoti skeptiski raugās uz visu publicēto informāciju, bet gadījumos, kad mums pašiem jāveido reklāmas materiāls internetā, mēs nereti pārvēršamies no gudrā lietotāja par pilnīgu alu cilvēku. Mums sāk šķist, ka tiklīdz ieliksim informāciju internetā, cilvēki "klikšķinās" un mēs varēsim pelnīt. Tas, protams, ir ļoti tālu no patiesības.

Veidojot mājas lapas un tekstus, nedrīkst aizmirst par to lielo daļu lietotāju, kuri lieto internetu telefonos, tāpēc jāpārdomā par to, lai mājaslapa labi adaptētos un darbotos no jebkuras ierīces un programmas. Bez tam, veidojot mājaslapas saturu ir jāapbruņojas ar pacietību, jo rezultāti bieži vien neseko uzreiz, bet pēc kāda laika. Protams, ir uzņēmēji, kuri laurus plūc arī uzreiz.

Visi ceļi ved uz Romu un mājas lapu

Ja ir teiciens, ka visi ceļi ved uz Romu, man gribētos teikt, ka visi ceļi ved uz mājas lapu. Pirms ķerties pie satura veidošanas, ir jāizlemj, kāda būs informācijas arhitektūra. Protams, jo uzņēmums lielāks, jo sarežģītāka informācijas arhitektūra. Sadaļām un apakšsadaļām jābūt sakārtotām loģiskā secībā. Arī tas, kā sakārtota informācija, veidos Google meklētāja rezultātus.

Jāskaidro, kādi būs klienta ieguvumi

Vēl bieži gadās tā, ka uzņēmēji savā mājaslapā vēlas komunicēt tikai par un ap sevi. It kā loģiski? Tomēr, lai panāktu, ka konkrētais produkts vai pakalpojums ieinteresē un pārliecina potenciālo klientu, mājaslapā ir jārunā par šī cilvēka - potenciālā klienta vajadzībām. Ir skaidri jāparāda, kā produkts vai pakalpojums spēs atrisinat kādu viņa problēmu vai sniegt būtiskus ieguvumus.

Veidojot mājas lapu, ļoti būtiski ir izlemt, kā uzrunāsim potenciālos klientus, vai lietosim uzrunas formu Tu vai Jūs? Rakstot grāmatu, es veicu nelielu aptauju, kā cilvēki vēlas, lai viņus uzrunā, un secināju, ka lielākā daļa interneta lietotāju vēlas, lai tos uzrunā uz Jūs. Protams, viss atkarīgs arī no tā, kādu produktu vai pakalpojumu mājas lapa piedāvā, proti, ja tas paredzēts jauniešiem, uzruna var būt neformālāka.

Vairs nepietiek ar sociālo tīklo pamata komplektu

Ja kādreiz uzņēmumiem patiešām pietika ar šo standarta komplektu - mājas lapa + Facebook.com + Twitter.com + Draugiem.lv, tad tagad situācija ir krietni mainījusies. Atkarībā no tā, kādā nozarē darbojas uzņēmums, kāds no sociālajiem tīkliem var izrādīties vairāk vai mazāk svarīgs. Ja uzņēmums nodrošina kādu pakalpojumu, iespējams, vajadzīgāks būs konts video vietnē Youtube.com, kur publicēt video pamācības, kā rīkoties dažādās situācijās, savukārt, ja uzņēmums darbojas, piemēram, tūrisma nozarē, daudz nepieciešamāks būs Tripadvisor.com, savukārt dažādu modes un dizaina preču tirgotājiem neaizstājami būs Instagram un Pinterest, bet visiem ir svarīgs Google Business.

Veidojot uzņēmuma mājas lapu, nevajadzētu tik daudz domāt par to, kas patīk vai šķiet saistošs pašam veidotājam vai uzņēmējam, bet pirmām kārtām ņemt vērā klientu vajadzības. Bieži vien lietas, kas nepatīk lapas veidotājiem, patīk konkrētajai mērķauditorijai.

 

Foto: pixabay.com

Share

Comments

=

* Please fill in the amount verbally!

"Latvijas Tālrunis" Ltd. invites Internet users - readers of the portal, to comply with moral, ethical and decency standards, while writing comments on published articles and news, not to incite violence, hatred or discrimination, not to spread information that is offensive to person's dignity and honor, not to hide behind the name of another person, not to do advertising without editorial consent. In the event that the comment author fails to comply with the above rules, their comment may be deleted and "Latvijas Tālrunis" Ltd. has the right to inform the supervisory authorities of possible violations of the law.

Exhibitions

Workspace

For the Design & Management of the Office Environment
17.09 - 19.09.2019

Texworld Paris

Worldwide Textile Rendez-vous
16.09 - 19.09.2019

OutDoor

European Outdoor Trade Fair
17.09 - 19.09.2019

Automation

Integrated Automation of Industry, Power Engineering and Transport Enterprises
17.09 - 19.09.2019

Electronics and Instrument-Making

Specialized Industrial Exhibition
17.09 - 19.09.2019

Global information partners

Estonian bussines support organizations

Kaliningrad's bussines support organizations