Mārcis Liors Skadmanis: pārdomāts un "karalisks" produkta iepakojums - atslēga Lielbritānijas tirgum

Mārcis Liors Skadmanis: pārdomāts un

Ieteikumus Latvijas uzņēmējiem, kuri vēlas iekarot Lielbritānijas tirgu, sniedz Latvijas - Lielbritānijas Tirdzniecības kameras valdes priekšsēdētājs, Izraēlas IT uzņēmuma SilverNet Financial Systems vadītājs Eiropā, Biznesa augstskolas Turība absolvents Mārcis Liors Skadmanis.

Uzņēmumi, kuri iekaro Lielbritānijas tirgu, pārstāv dažādas nozares

Pēc Krievijas tirgus aizvēršanās daudzi Latvijas uzņēmēji sāka raudzīties Lielbritānijas virzienā un turpina to darīt. Protams, arī pirms krīzes šeit darbojās vairāki veiksmīgi eksporta uzņēmumi, piemēram, kompānija "Mottra", kas ražo kaviāru. Ražotne atrodas Rīgas rajonā, savukārt, produkcija pieejama ekskluzīvākajos Lielbritānijas veikalos. Latvijas zīmolu uzņēmumi, piemēram, apģērbu, dizainu priekšmetu ražotāji, kuri ienāk un attīstās Lielbritānijas tirgū, ir vērtējami kā salīdzinoši veiksmīgi. Jāņem vērā, ka daudz jau senāk Lielbritānijas tirgū darbojas arī koksnes izstrādājuma ražotāji no Latvijas, piemēram, "Latvijas Finieris", uzņēmums "Riga Wood Ltd" u.c. Var uzteikt arī informācijas tehnoloģijas uzņēmumus, kas specializējas programmatūru un IT produktu izstrādē - šie uzņēmumi patstāvīgi iekaroja savu vietu Lielbritānijas tirgū pat pirms Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā. Viens no pazīstamākajiem Latvijas uzņēmumiem Lielbritānijā ir SIA "Infogram". Lielbritānijas tirgu iekaro gan zīmola uzņēmumi, gan pārtikas un dzērienu ražotāji, kas piedāvā, piemēram, sulas, gaļas izstrādājumus u.c.

Iemesli, kāpēc uzņēmumi izvēlas kļūt par Latvijas-Lielbritānijas tirdzniecības kameras biedriem ir dažādi - vieni vēlas atrast savu pārstāvi, citi - atvērt šeit veikalus u.tml. Iespējas ir daudz un dažādas! Kas attiecas uz interešu aizstāvību, esam izveidojuši vairākas programmas - ienākšana Lielbritānijas tirgū, uzņēmējdarbības attīstīšana, uzņēmējdarbības uzsākšana un dibināšana. Ko mēs saprotam ar interešu aizstāvību? Ir gadījumi, kad jāpārstāv uzņēmuma intereses saziņā ar izplatītājiem Lielbritānijā vai tirdzniecības aģentiem. Nenoliedzami, šādos gadījumos mēs sniedzam atbalstu, bet, neraugoties uz to, ir daudzas lietas, kas Latvijas uzņēmējiem vēl ir jāapgūst - jāmācās izprast tirgu, tirgus nišas specifisku, jāsaprot, ka liela nozīme ir arī produkta iepakojumam, atbilstībai un cenai. Patiesībā, šie ir lielākie klupšanas akmeņi. Uzņēmējam jāņem vērā, ka pirms ieiešanas Lielbritānijas tirgū, ir jāiegulda līdzekļi, lai pielāgotu produktu attiecīgajiem patērētājiem. Uzņēmumi dažādos līmeņos tiek pārstāvēti arī Lielbritānijas tiesās, valsts iestādēs un bankās. Piemēram, ja Latvijas uzņēmums ir apkrāpts no Lielbritānijas puses vai nav saņēmis samaksu par produkcijas piegādi u.tml.

Lielbritānijā ir ļoti vienkārši uzsākt savu biznesu

Ir ļoti neliela birokrātija, jāaizpilda salīdzinoši maz formulāri, tāpat ir ērti un vienkārši pārraudzīt uzņēmuma darbības aktivitātes, iesniegt atskaites u.tml. Nenoliedzami, vieglāk uzsākt biznesu būs tiem, kuri darbojas vai dzīvo Lielbritānijā, jo bez klātbūtnes piesaistes (adreses, bankas konta) neiztikt. Protams, ir arī veidi un iespējas, kā uzņēmējs no Latvijas var nodibināt šeit uzņēmumu, bet tas ir mazliet sarežģītāk.

Nodokļu sistēma ir labvēlīga uzņēmējdarbībai

Būtībā Lielbritānijā nodokļu vide ir ļoti pateicīga uzņēmējdarbībai. Pasaules Bankas ziņojumā "Doing Business" Lielbritānija ir atzīta par vienu no piemērotākajām valstīm, kurā var veiksmīgi attīstīt uzņēmējdarbību. Kas attiecas uz nodokļiem, kuri ir saistoši jebkuram darba devējam, jāsaka, ka tie ir labvēlīgi – valstī ir izveidota nodokļu sistēma, kas sekmē uzņēmējdarbību. Ja cilvēks ir uzņēmīgs, ar labu ideju un vēlmi darboties, tirgus ir gana plašs un atvērts, lai tas veiksmīgi izdotos, turklāt, nebaidoties no liela nodokļu sloga. Valsts rūpējas par vidi, kurā uzņēmēji darbojas. Nav jāuztraucas, ka nākamajā gadā varētu strauji mainīties nodokļu likmes.

Lai gūtu peļņu, ir vajadzīgi ieguldījumi

Viena būtiska lieta, kas nereti ir klupšanas akmens daļai Latvijas uzņēmēju – viņi bieži vien grib saņemt virkni pakalpojumu bez maksas. Lielbritānijā tāda prakse nav ierasta. Daļa Latvijas uzņēmēju cer iekļūt Lielbritānijas tirgū, neko neieguldot, un uzreiz gūt peļņu. Meklē t.s. labdarības aspektu. Lielbritānijā tā nenotiek, vietējie uzņēmēji saprot, ka, lai kaut ko iegūtu, vispirms ir jāiegulda. Šāds modelis darbojas arī citās Eiropas "bagātajās" valstīs, piemēram, Somijā. Ir noteiktas nodevas, kas uzņēmējam jāmaksā par konkrētu pakalpojumu, jo jebkurai aktivitātei tiek piesaistīti cilvēkresursi, kuriem jāsaņem atalgojums. Pastāv daļa Latvijas uzņēmēju, kas nav pieraduši pie šādas sistēmas, tas nozīmē, ka iekšējā vidē viņiem trūkst izpratnes par investīciju nozīmi.

Vispirms jāizprot tirgus

Kas vēl jāņem vērā Latvijas uzņēmējam, kurš vēlas virzīt savu produktu vai pakalpojumu Lielbritānijas tirgū? Viss ir atkarīgs no tā, kādu produktu vai pakalpojumu uzņēmējs piedāvā. Pirmais, pats svarīgākais, būtu jāierodas Lielbritānijā, jāapmeklē attiecīgās tirdzniecības izstādēs (kas bieži ir bezmaksas), jāpiedalās konferencēs un semināros, lai iegūtu izpratni par tirgu. Kad ir iegūtas pirmās zināšanas par tirgus specifiku, produkts jāpielāgo tirgum. Ir dažādi veidi, kā to izdarīt – var atrast biznesa partneri vai paša spēkiem meklēt nišu, kur šo produktu piedāvāt. Latvijas-Lielbritānijas tirdzniecības kamera ir attīstījusi vairākus tirdzniecības kanālus, sākot no tirdzniecības vietām, beidzot ar TV veikaliem, piemēram, idealworld.tv, QVC TV. Jāmin, ka Lielbritānijā ļoti strauji attīstās arī e-komercija. Ienākot tirgū, nekavējoties jāsāk domāt arī par loģistiku – jāmeklē partneri, jāplāno, kur produkti tiks bāzēti, u.tml.

Latviešu zīmols, pat, ja tas ir atpazīstams mājas tirgū, britiem neko neizteiks. Tikai kvalitāte arī neko neizteiks, jo tirgū ir daudz kvalitatīvu produktu, turklāt, arī par zemāku cenu un ar dažādu valstu zīmoliem. Jāatrod sava odziņa un noteikti jāsabalansē to ar cenu, kas arī ir ļoti būtiska.

Iepakojums, cena un produkta īpašā odziņa

Runājot tieši par Lielbritānijas tirgu, uzskatu, ka liela nozīme ir tieši iepakojumam! Lai iepakojums nostrādātu uz patērētāju apziņu, jāsadarbojas ar vietējiem partneriem, kuri orientējas tieši preču iepakojumu izstrādē. Ja uzņēmējs nevēlas šādu risinājumu, ir jābrauc uz Lielbritāniju un pašam skrupulozi jāizpēta to konkurentu preču iepakojumi, kuri ir veiksmīgi un pieprasīti. Visbeidzot, jāspēj kontrolēt sava biznesa attīstību – ja produkts ir iekļuvis mērķa tirgū, nevajag atslābināties un paļauties, ka viss notiks pats no sevis, un produkts tiks pārdots! Visu laiku ir jādomā un jāmeklē attīstības iespējas! Jāatrod aizvien jauni veidi, kā popularizēt produktu, lai pieprasījums pieaugtu.

Ja nostrādā iepakojuma un reklāmas aspekts, patērētāji būs gatavi maksāt par attiecīgo produktu, neatkarīgi no tā, vai produkts nāk no Somijas, Latvijas vai citas valsts. Visbūtiskākie ir trīs faktori: iepakojums, cena un produkta īpašā odziņa. Tāpat būtiski ir atcerēties - ja produkts ir populārs mājas tirgū, tas negarantē panākumus arī citviet.

Vēlos vēlreiz uzsvērt, cik liela nozīme ir iepakojumam! Arī zemākas kvalitātes produkts "karaliskā" (pievilcīgā) iepakojumā var gūt panākumus. Lielbritānijas multi-kulturālajā sabiedrībā īpaši svarīgs ir t.s. karaliskais (royal) aspekts. Ja, vienreiz nopērkot ārēji pievilcīgu produktu, pircējs secinās, ka produkts ir arī kvalitatīvs, viņš to iegādāsies arī otro un trešo reizi.

Pateicoties latviešu neatlaidībai un gribasspēkam, Lielbritānijā ir pietiekami daudz veiksmīgu latviešu uzņēmēju un individuālo komersantu. Tas pierāda, ka viss ir iespējams un sākotnējās grūtības ir pārvaramas. Ņemiet vērā faktu, ka Lielbritānijā dzīvo ap 150 tūkstošu Latvijas pilsoņu.

Uzziņai par Latvijas - Lielbritānijas Tirdzniecības kameru

Latvijas—Lielbritānijas Tirdzniecības kamera ir neatkarīga Lielbritānijas organizācija, kas tika dibināta 2010. gadā Londonā. Tas ir starptautisks biznesa un tiesību centrs ar biznesa parku, un apvieno 221 biedrus (individuālos komersantus, uzņēmumus un bankas. Latvijas – Lielbritānijas Tirdzniecības kamera sadarbojas ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru, Latvijas Viesnīcu un Restorānu asociāciju, Latvijas Pašvaldību savienību u.c. Tirdzniecības kamera ir arī oficiālā partnere Viņas Majestātes Ieņēmumu un muitas pārvaldei Apvienotajā Karalistē. Tirdzniecības kameras Padomē darbojas arī Lielbritānijas premjerministra pārstāvis investīciju jautājumos Ziemeļu un Baltijas valstīs, bijušais Lielbritānijas Komercdarbības un uzņēmējdarbības valsts ministrs.

Foto: Vaughan Leiberum/Flickr.com

Share

Comments

=

* Please fill in the amount verbally!

"Latvijas Tālrunis" Ltd. invites Internet users - readers of the portal, to comply with moral, ethical and decency standards, while writing comments on published articles and news, not to incite violence, hatred or discrimination, not to spread information that is offensive to person's dignity and honor, not to hide behind the name of another person, not to do advertising without editorial consent. In the event that the comment author fails to comply with the above rules, their comment may be deleted and "Latvijas Tālrunis" Ltd. has the right to inform the supervisory authorities of possible violations of the law.

Exhibitions

Global information partners

Estonian bussines support organizations

Kaliningrad's bussines support organizations