Uzņēmējdarbības vide Latvijā

Uzņēmējdarbības vide Latvijā

Latvijas uzņēmējdarbības pamats

* Latvijas ekonomika ir brīvā tirgus ekonomika, ko regulē attiecīgi likumi, nodrošinot komerctiesību, preču zīmju, kā arī investīciju aizsardzību

* Latvijas likumdošanā ir iestrādātas Eiropas Savienības prasības

* Latvijā nav noteikti ierobežojumi vai citādāka attieksme pret ārvalstu investīcijām un uzņēmumiem

Latvijas prioritāte - preces un inovācijas ar augstu pievienoto vērtību

Gan 2013., gan 2014.gadā Latvijā tika pieņemtas ievērojamas izmaiņas nodokļu sistēmā. Pērn valdība lauza solījumu samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli par 2%. Tika ieviesti jauni nodokļi un paaugstināti atsevišķi jau esošie. Uzņēmēju viedokli par Latviju kā neparedzamu biznesa vidi pastiprināja neskaidrības par elektrības tirgus liberalizāciju 2014.gada aprīlī.

Tomēr valdība apstiprinājusi Ekonomikas ministrijas izstrādātās Nacionālās industriālās politikas vadlīnijas periodam 2014-2020. Šo pamatnostādņu mērķis ir veicināt strukturālas izmaiņas Latvijas ekonomikā, tādējādi radot izdevīgākas preces un pakalpojumus, palielinot rūpniecības nozīmi, modernizējot ražošanu un pakalpojumus, kā arī attīstot eksportu.

Latvijas uzņēmējdarbība galvenokārt ir koncentrēta galvaspilsētā Rīgā un tās apkārtnē, tomēr ar dažādiem atbalsta mehānismiem tiek veicināta arī uzņēmējdarbības attīstība reģionos, piemēram, izveidojot speciālās ekonomiskās zonas – ostās vai dzelzceļu mezglos, kur firmas var strādāt ar dažādiem atvieglojumiem. Tāpat tiek veidots biznesa inkubatoru tīkls un veiktas citas aktivitātes. Latvijā ir attīstīta ražošanas un transporta infrastruktūra – industriālie parki, noliktavas, komunikāciju tehnoloģijas, ostas, dzelzceļš, kā arī lielākais aviosatiksmes mezgls Baltijā.

2013.gadā, līdzīgi kā 2012., Latvijā dibināti 16,365 jauni uzņēmumi. Lielākā daļa no tiem (10,430) ir start-up jeb jaunuzņēmumi – sabiedrības ar ierobežotu atbildību un ierobežotu kapitālu.

Biznesa vides novērtējums

* Pasaules Bankas pētījumā Doing Business 2014 Latvija ierindojas 24. vietā starp 189 valstīm, gada laikā uzlabojot rezultātu par 1 pozīciju, novērtējot kopējo biznesa vides labvēlīgumu. Tomēr atsevišķus indikatorus vēl nepieciešams attīstīt:

* Pārrobežu tirdzniecība ir vienkārša un tai nav šķēršļu, valsts šajā ziņā ierindojas 17. vietā

* Biznesa uzsākšana ir salīdzinoši vienkārša, šajā ziņā Latvija ierindojas 57. vietā

* Maksātnespējas jautājumu risināšanā Latvija ir 43. vietā

* Nekustamā īpašuma reģistrēšanas procedūru ziņā - 33. vietā

* Investoru aizsardzības ziņā Latvija atrodas 68. vietā

* Nodokļu sloga un maksājumu vienkāršības indeksā Latvija ierindojas 49. vietā

Tāpat Latvijai izdevies uzlabot pozīciju attiecībā uz būvniecības atļaujām, no 113.vietas pakāpjoties uz 79.

Biznesa uzsākšana

Pasaules Bankas veidotajā pētījumā Doing Business 2014 Latvija ierindojas 57. vietā biznesa uzsākšanas vienkāršības ziņā.

Procedūru skaits – 4

Nepieciešamais laiks – 12,5 dienas

Minimālais kapitāls mikro sabiedrībai ar ierobežotu atbildību – 1 EUR

Minimālais kapitāls sabiedrībai ar ierobežotu atbildību – 2800 EUR

Uzņēmumu reģistrs ir publisks

Uzņēmumu īpašnieku valsts piederībai nav ierobežojumu*

Uzņēmumu vadītāji var pieprasīt uzturēšanās atļauju Latvijā

* Jāņem vērā, ka 2011. gadā tika veikti grozījumi Komerclikumā, kas prasa atklāt uzņēmumu patiesos labuma guvējus jeb ofšoru īpašniekus. Komerclikums nosaka, ka dalībniekam, uz kura vārda ir reģistrētas uzņēmuma pamatkapitāla daļas vai akcijas, bet labuma guvējs ir cita persona, iegūstot vismaz 25% no kapitālsabiedrības daļām, ir pienākums 14 dienu laikā paziņot par to kapitālsabiedrībai, norādot personu, kuras labā šīs daļas tiek turētas. Savukārt kapitālsabiedrībai, saņemot šādu dalībnieka paziņojumu, 14 dienu laikā no paziņojuma saņemšanas dienas tas jāiesniedz Uzņēmumu Reģistram.

Uzņēmumu reģistrēšanas procedūra nav dārga – tā izmaksā 170 EUR. Valsts nodeva – 142,29 EUR, publikācija valsts oficiālajā laikrakstā Latvijas Vēstnesis – 27,03 EUR. Tomēr jārēķinās, ka, piemēram, sabiedrības ar ierobežotu atbildību dibināšanai jāatvēl 2800 EUR pamatkapitālam. No 2010. gada Latvijā atļauts reģistrēt mazkapitāla sabiedrību ar ierobežotu atbildību arī ar mazāku pamatkapitālu – 1 EUR. Tomēr šādiem uzņēmumiem eksistē noteiktas prasības, piemēram, tajos var strādāt tikai līdz 5 darbiniekiem, un gada apgrozījums nedrīkst pārsniegt 100,000 EUR.

Uzņēmumi

2013.gadā Latvijā reģistrēti 16,365 uzņēmumi, no kuriem 15,345 – sabiedrības ar ierobežotu atbildību. Likvidēto uzņēmumu skaits, salīdzinājumā ar 2012.gadu, sarucis par 4% - likvidēti 4,152 uzņēmumi.

Valsts iniciatīvas un uzdevumi

* Salīdzinājumā ar lielu daļu Eiropas valstu Latvijas valstij joprojām pieder ievērojams skaits uzņēmumu, starp kuriem lielākie ir nozīmīgu infrastruktūras pakalpojumu sniedzēji, piemēram, enerģētikā, dzelzceļa infrastruktūras uzturēšanā un dzelzceļa pārvadājumos, telekomunikācijās. Kopumā Latvijas valstij pieder kapitāldaļas 142 uzņēmumos, 69 no tiem – 100%. Šajos uzņēmos strādā vairāk nekā 52,000 darbinieku. Pašvaldībām pieder kapitāldaļas 650 uzņēmumos, 323 – 100%, 39 – kontrolpakete.

* Latvijā iecerēta visaptveroša valsts uzņēmumu kapitāldaļu pārvaldības reforma. Tiek plānots izveidot daļēji centralizētu pārvaldības organizāciju, lai valsts uzņēmumi tiktu pārvaldīti atbilstoši pasaulē atzītai labas pārvaldības praksei, nodrošinot caurskatāmu un skaidru pārvaldību, atskaišu sistēmu utt. Tādējādi iecerēts uzlabot uzņēmumu rentabilitāti.

*Viena no lielākajām valstij piederošajām kompānijām, kuru plānots privatizēt, ir banka Citadele. Lēmumu par konkrētu investoru piesaisti plānots pieņemt šogad. Ilgu laiku dienaskārtībā bija Latvijas Mobilais Telefons  un Lattelecom privatizācija, taču valdība ir nolēmusi paturēt kontrolpaketi šajos telekomunikāciju uzņēmumos.

*2014.gada sākumā apstiprinātajā rīcības plānā valdība apņēmusies veikt konkrētus un mērķtiecīgus pasākumus, lai uzlabotu Latvijas pozīcijas Doing Business pētījumā un Globālās konkurētspējas indeksa vērtējumā (Global Competitiveness Report).

Latvija starptautiskajos reitingos

* Valsts kredītreitings: Moody's Baa2 ar pozitīvu perspektīvu, Standard & Poor's BBB+ ar pozitīvu perspektīvu, Fitch BBB+ ar stabilu perspektīvu ,R&I BBB ar stabilu perspektīvu

* 42. vieta 2014. gada Ekonomiskās brīvības indeksā (Wall Street Journal; The Heritage Foundation)

* 52. vieta 2014. gada Globālās konkurētspējas ziņojumā (Pasaules Ekonomikas forums)

* 53 no 100 punktiem 2013. gada Korupcijas uztveres indeksā (Transparency International)

* 24. vieta 2014. gada Doing Business pētījumā (Pasaules Banka)

Foto: Pilseta24

Share

Comments

=

* Please fill in the amount verbally!

"Latvijas Tālrunis" Ltd. invites Internet users - readers of the portal, to comply with moral, ethical and decency standards, while writing comments on published articles and news, not to incite violence, hatred or discrimination, not to spread information that is offensive to person's dignity and honor, not to hide behind the name of another person, not to do advertising without editorial consent. In the event that the comment author fails to comply with the above rules, their comment may be deleted and "Latvijas Tālrunis" Ltd. has the right to inform the supervisory authorities of possible violations of the law.